Az elmúlt napokban igen kevés újdonsággal jelentkeztek a hazai pénzintézetek. Szakértők szerint a választási véghajrá, az új kormány megalakulása mind-mind a kivárásra ösztökélték a hazai pénzintézeteket, amelyek ennek köszönhetően még kínált kamataik szintjén sem igen változtattak. Az elmúlt hét keddjén megejtett jegybanki alapkamat-emelés beszivárgását a konstrukciókba pedig leghamarabb június elsejétől várják a piaci elemzők. (Annak ellenére számítanak ilyen intézkedésekre, hogy akadtak olyan bankvezetői nyilatkozatok: a kereskedelmi pénzintézeteknek nem igazán kell sietniük a jegybank követésével.)
Mindezek fényében némiképp érthető, hogy igazi akciós ajánlattal nem is igazán lehet találkozni a pénzintézetek háza táján. A Budapest Bank július 15-ig jószerével csak tovább akciózik személyi hitelével: a kezelésiköltség-mentes hitelt a bank 19,99 százalékos kamatszinten folyósítja, a teljes hiteldíjmutató (thm) 21,93 százalékos.
A Raiffeisen Bank igen színes marketinggel kínálja az immár nevesített hitelkártya-konstrukcióját. A folyószámlanyitás-kényszer nélkül hozzáférhető Oxigén hitelkártya saját internetes laprendszerrel szerepel a bank honlapján, amelyből az az előzetes kalkulációs kérdőív érdemel említést, amely az adatok megadása után közli az ügyféllel: az előzetes értékelés szerint megfelel-e azoknak a kritériumoknak, amelyeket a bank a valódi hitelkártya tulajdonosaival szemben támaszt, avagy nem is érdemes próbálkoznia. Az oldalt színesítendő, szerepjátékot és kincsvadászjétékot is találunk, sőt az indulólap akár képernyővédőként is letölthető. Ami pedig a kamatokat illeti: a bank által tavaly bevezetett hitelkártya-kondíciók nem változtak, a thm mértéke továbbra is 35,55-44,93 százalék között mozog.
A bankok többsége - mint már említettük - minimális változtatást sem eszközölt kamatkínálatában, azoknál a pénzintézeteknél pedig, ahol legalább a változás minimuma megfigyelhető volt, igen ellentétesen mozogtak a kamatok.
A Daewoo Bank legfrissebb kondíciós sora például számottevő kamatemelkedésről tanúskodik: a pénzintézet az 1-3 hónapos lekötések esetén 0,125 százalékponttal, a 180 napos megtakarítási idő esetén 25 bázisponttal, míg éves lekötésre 0,5 százalékponttal emelte ajánlatát, aminek következtében - éves lekötés esetén - 7,625-8,00 százalékos kamattal számolhatnak a bank ügyfelei. Az egy-, illetve kéthetes lekötések esetén a bank által kínált kamatok nem módosultak.
Az Erste Banknál viszont még a kamatcsökkentés van soron. A bank Garas betétjegyei a korábbiaknál 25 bázisponttal alacsonyabb kamatszinttel "kecsegtetnek", éves lekötés esetén, 250-750 ezer forint elhelyezésekor, 5,7, 2 millió forintot meghaladó betétösszegre pedig 6,2 százalék a kamat.
Az elmúlt hónapban a legjobban "foglalkoztatott" konstrukciók a folyószámlákhoz kapcsolt szolgáltatások voltak. A Citibanknál a pénzpiaci számla kamata ismét 4 százalék fölé kúszott. A Daewoo Banknál ugyanakkor a forintban vezetett folyószámlák kamatszintje 50 bázispontos kamatcsökkentésen esett keresztül, aminek köszönhetően a jövőben a pénzüket a Daewoo-bankszámlán parkoltató ügyfelek 3,5 százalékos éves kamattal számolhatnak.
A Konzumbanknál eddig csak csendesen hirdették a Dinamikus betét konstrukciót. A számlán elhelyezett pénzekre - napi kamatszámítással - évi 2,25 százalékos kamatot fizet a bank, 1 hónapos lekötés esetén viszont 5,25 százalékos az éves kamatszint.
Hiteloldalon sem volt különösebb változás, ám amiről mégis tudósíthatunk, az bizony nem túl kedvező: a Volksbank saját konstrukciós hitelkamatainak szintjét 8 bázisponttal megemelte. Ekképp az eddig 12,4 százalékon hozzáférhető lakáshitel 12,48, míg a 13,4 százalékon hozzáférhető áthidaló hitel 13,48 százalékos éves kamatozás mellett vehető fel a banknál. A vállalkozásoknak kínált Optimum hitelt ugyanakkor májusban - a korábbi 12,3 százalék helyett - 12,41 százalékos éves kamatláb mellett bocsátja rendelkezésre a bank.
Nagy László Nándor
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.