Az MNB 50 bázispontos kamatcsökkentését ? mely a forint további erősödésének megakadályozását célozta ? időzítését tekintve meglepőnek, de tartalmát tekintve indokolt lépésnek tartjuk ? mondta lapunknak Spéder Zoltán, az OTP Bank alelnöke, vezérigazgató-helyettese. Bár a gazdaság állapotát jelző fundamentális tényezők (költségvetési deficit, folyó fizetési mérleg, jövedelemkiáramlás) állapota ezt a kamatcsökkentési lépést nem támasztják alá (erről szól a S&P legutóbbi minősítése), a környező országokban (Szlovákiában, Lengyelországban) végrehajtott drasztikus kamatcsökkentések komoly spekulációs keresletet generáltak a magyar állampapírpiacon. Ez tovább erősítette a forintot, az közel került a sáv széléhez. A kamatcsökkentés hatására a forint stabilizálódott, de az elmúlt két napban a hozamok jelentősen, több mint 150 bázisponttal estek. A spekulációs nyomástól függően nem tartja kizártnak, hogy a jegybank további kamatcsökkentést hajtana végre, de a sáv szélesítését nem tartja valószínűnek Spéder.
Az OTP Bank nem hajt végre azonnali és általános kamatcsökkentést. Betéti oldalon a bank fenntartja a jelenlegi kamatszintet, a vállalati hitelek nagy része piaci alapon árazódik, a lakáshitelek esetén pedig már így is alacsony kamatot számítunk fel az ügyfeleknek, így itt további csökkentésre nem lehet számítani. A fogyasztási hiteleknél vizsgáljuk a kamatcsökkentés lehetőségét ? hangsúlyozta Spéder.
Véleménye szerint a piaci szereplők többsége is kivár, tartós lesz-e a kamatcsökkentési trend, avagy kifullad a spekulációs nyomás. ha nem, és az MNB a forint erősítése és a kialakult árfolyamrezsim védelme érdekében újabb kamatcsökkentést határoz el, arra a bankok nagy valószínűséggel már gyorsabban fognak reagálni ? tette hozzá.
Hasonlóan vélekedik a piac többi szereplője is. A pénzintézetek egyelőre kivárnak, és a folyamatokat figyelik. Ugyanakkor Dölle Ákos, a Postabank treasuryigazgatója szerint az MNB kamatcsökkentésén túl a pénzpiaci hozamok drasztikus esése kamatváltoztatást indokolhat. Szerinte néhány napig a bankok nem változtatnak, azonban ha a tendencia tartós marad, a bankok érvényesíteni fogják betéteiken a csökkentést. A változtatás mértékét a piaci verseny határozza meg. Így például a lakossági kölcsönök között az áruhitelnél kevésbé, a személyi hiteleknél azonban inkább kikényszerítheti a verseny a csökkentést, aminek az MNB kamatvágása megadja a teret.
Tény, hogy a bankok versenye igen erős. A pénzintézetek arról panaszkodnak, hogy a nagy vállalati ügyfeleket kénytelenek közel bankközi kamatszinten finanszírozni. A lakossági piacon pedig a betéti oldalon jelenleg egymásra licitálva próbálnak ügyfelekhez jutni a bankok. Ez a tendencia azonban most megtorpanhat. A hiteleknél pedig a lehetőség nyílhat a kamatok mérséklésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.