A mérlegfőösszegük alapján vezető pénzintézetek (a Magyar Fejlesztési Banktól és az egyesült kereskedelmi bankoktól eltekintve) eredménye mintegy 10 százalékkal lesz kevesebb ez évben, mint 2001-ben, számottevő egyedi eltérésekkel. Az idei teljesítmény jónak értékelhető, figyelembe véve, hogy 2001-ben számos egyedi tényező javította a nyereséget, és ez évben is folytatódott a világgazdasági recesszió. A reálértéken vett sajáttőke-arányos nyereség a mérséklődő infláció és az összefonódott bankok eredményjavulása miatt 2002-ben nőtt, ennek szinten tartása jövőre komoly eredmény volna. Ugyanakkor az eszközjövedelmezőség alakulása megtorpant - áll a Magyar Külkereskedelmi Bank CEB Online kiadványában.
A bankrendszer költséghatékonysága az idén valamelyest romlott, ami azzal is magyarázható, hogy az alkalmazotti létszám csökkenése megállt, sőt ismét emelkedett (26 982 fő, ami a 2000. évinek felel meg).
A bankoknak - a lakossági és a kis- és középvállalkozói (kkv) üzletág gyors felfutása miatt - nagy a költséghányada, így a következő években a költségek és bevételek aránya valószínűleg nem fog csökkenni. A hatékonyság javulása megállt az egy alkalmazottra jutó állományoknál is.
A tanulmány felhívja a figyelmet a hiteloldali expanzió finanszírozhatóságának feszültségeire. A betétállomány stagnálása miatt ugyanis magasabb határköltségű tőkepiaci forrásokra van szükség, illetve kiéleződik majd az ügyfélforrásokért a verseny, ami a kamatokat magasan tarthatja.
Az idén év elejétől dinamikusan megugrott a lakossági lakás- és fogyasztási hitelek állománya a gépjármű-finanszírozással együtt. Az új lakáshitel-folyósítások értéke júliusig emelkedett, és azóta is tartja a havi 50-55 milliárd forintos szintet.
A bankok minősített hitelállományának aránya bővült, ami a kockázatok növekedését jelzi. A vállalati üzletágban a problémás hitelek aránya már az orosz válság utáni szintet érte el 2002 harmadik negyedében. Ennek belső összetevője persze más, mint akkor. Most a kockázatok kevésbé egy-egy nagy ügyféllel vagy ügylettel vannak összefüggésben, a kedvezőtlenebb megítélés általános, és inkább a nemzetközi recesszió és az EU-csatlakozás esetleges fenyegetettsége áll a háttérben. Ugyanakkor a kkv-szektor finanszírozásában ma sokkal nagyobb a bankok aktivitása, mint három évvel ezelőtt. Ez a szegmens pedig a lakossággal együtt fajlagosan magasabb hitelkockázatot hordoz. (LJ)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.