BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

ZK: kiszorításra várva?

A Zalakerámia-részvények közel 15 százalékkal drágultak múlt pénteken, aminek hátterében a kiszorításra spekulálók aktivitása húzódhatott meg. A nyilvános vételi ajánlat eredményeként ugyanis az ÁÉB részesedése 56,28 százalékra nőtt. Az IGPI egyelőre nem nyilatkozott, hogy eladott-e pakettjából.

Lesz-e kiszorítás a Zalakerámia esetében, avagy nem? A nyilvános vételi ajánlat lezárulását követően alighanem ez a kérdés került most a középpontba, főként, hogy egyelőre még nem derült ki: az IGPI eladott-e meglévő 26,23 százalékos tulajdonrészéből.

A Zalakerámia 31,66 százalékát ajánlották fel megvételre a tulajdonosok 1600 forintos áron az ajánlatot tevő ÁÉB-Kafijat duónak, amelyből 90-10 százalékban osztozkodtak a társaságok. Így az ÁÉB részesedése 56,28 százalékra nőtt, s ezzel a legnagyobb részvényese lett a csempegyárnak, míg a kft. tulajdonhányada 3,22 százalékra emelkedett. A tranzakcióra még a GVH-nak is áldását kell adnia.

A fő kérdés azonban, hogy az IGPI felajánlott-e részvényeket csomagjából, s ha igen, mennyit. A bejelentésre az ajánlat lezárását követően két nap áll rendelkezésére. Ám ha mégsem értékesített volna pakettjából, akkor a PSZÁF-ra vár, hogy eldöntse: a három társaság részesedését együtt kell-e számolni. Ha az IGPI közvetett részesedését, illetve az egyazon befolyásként kezelt Smilejest pakettját is hozzátesszük, akkor már 90 százalék fölötti tulajdonhányaddal bírnának, amely egy kiszorítást is maga után vonhat. Ekkor a maradék részvényeket azonban már nem a vételi ajánlatban szereplő áron, hanem az egy részvényre jutó saját tőke értékén kellene megvásárolnia a nagytulajdonosnak - miután ez a magasabb -, ám ez már 2400 forinthoz közelítene.

A Zalakerámia e hét pénteken rendkívüli közgyűlést tart. Ezt még a Zala Megyei Bíróság hívta össze, miután formai okokra hivatkozva semmisnek nyilvánította a márciusi és áprilisi közgyűlési határozatokat. A részvényesi összejövetelen többek között a 2001-es és a 2002-es beszámoló elfogadására, igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok megválasztására kerül sor. (FB)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.