BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eufóriának nincs helye

Tíz év után először fizet osztalékot az Antenna Hungária (AH), miután a tulajdonosok az éves rendes közgyűlésen elfogadták a részvényenkénti 100 forintos javaslatot. Az osztalék kifizetését az teszi lehetővé, hogy várhatóan sikeres lesz a 2004-es év - mondta Lévay Örs, a cég elnöke. László Géza vezérigazgató szerint viszont élete legnagyobb kihívása elé néz a társaság.

Az Antenna Hungáriának nincsenek nagy növekedési kilátásai az idén, a cégnek ugyanis egyebek mellett szembe kell nézni a műsorszórási piac liberalizációjával és a digitalizációval - mondta László Géza. A néhány hete értékesített Eutelsat-részesedés ugyan növeli az eredményt, de ezt már előre betervezték. Az eredmény javulását az is nehezíti, hogy a társaságnak milliárdos nagyságrendben nő meg a kamatterhe az idén, amit már önmagában is nehéz lesz kigazdálkodni - tette hozzá a vezérigazgató. Az adósság pedig még mindig 18 milliárd forintot tesz ki, bár ez 1,8 milliárd forinttal alacsonyabb, mint 2002 végén volt. A vezérigazgató és az elnök azt szeretné, ha 2004-ben további 1,8-2,0 milliárd forinttal csökkenne a hitel összege.

Lévay Örs a közgyűlést követően elmondta: joggal vetődhet fel a kérdés, hogy ekkora eladósodottság és tőkeigény esetén indokolt-e az osztalék kifizetése. A társaság vezetése azonban az osztalékkal jelezni akarta, hogy biztosak a növekedésben és a javulásban. Az elnök úgy véli, sikeres év lesz számukra 2004, mert a liberalizált viszonyok között is jól helyt tudnak állni. A részvényenkénti 100 forintos osztalékkal 1,188 milliárd forint kifizetéséről döntöttek a tulajdonosok. Az AH tavaly 1,262 milliárd forint adózott eredményt ért el, így a mérleg szerinti eredmény 109,8 millió forint lett, szemben az egy évvel korábbi 1,9 milliárd forintos veszteséggel. A közgyűlésen a tulajdonosok elfogadták a tavalyi évi mérleget 57,866 milliárd forint mérlegfőösszeggel.

A tavalyi eredményjavulást az is segítette, hogy az AH nem tudott élni a Vodafone vételi opciójával, így a szavazati aránya 30 százalékról a tulajdoni hányadának megfelelően 12,1-re csökkent. Ezért a Vodafone kikerült a konszolidációs körből, s jelenleg már csak pénzügyi befektetésként kezelik. (A Vodafone-részesedés sorsáról folynak tárgyalások, de ennek részletei egyelőre nem nyilvánosak.)

A közgyűlésen három új igazgatósági tagot is választottak. A testület tagja lett Macher Ákos, Kelemen Gábor és a Forrás Rt. képviseletében Kovács Kálmán.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.