BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Látványos bővülés után a jelzálogpiac

Az elmúlt néhány év igen sikeresnek bizonyult a jelzálogbankok szempontjából, amely elsősorban a támogatott lakáshitel-konstrukciók megjelenésével magyarázható - jelentette ki Oszlányi Zsolt, az OTP Jelzálogbank Rt. vezérigazgatója egy tegnapi, a Magyar Jelzálogbank Egyesület által rendezett konferencián. A szakember szerint a növekedést jól illusztrálja a három jelzálogbank összesen több mint 1200 milliárd forintos mérlegfőösszege, illetve a 350 ezer hitelszerződés is. Ami az aktuális helyzetet illeti: a vezérigazgató szerint kissé lelassult az eddigi növekedési dinamika, és új, deviza alapú termékek is megjelentek a piacon. Oszlányi ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy az eddig eltelt viszonylag rövid idő sem volt problémamentes. Legutóbb például Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa kifogásolta a bankok hitelezési gyakorlatát. Az ombudsman szerint az ügyfelek az alulértékelt ingatlanok miatt kiszolgáltatott helyzetbe kerülnek, és hátrányosan érinti őket a jelzálogjog, illetve az elidegenítési tilalom mellett alkalmazott opciós vételi jog is. Oszlányi a megállapításokra reagálva annyit mondott: a bankok célja minden esetben az, hogy a kockázatok minimális szintre csökkentése megfelelő hangsúlyt kapjon.

Varga István, a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) főosztályvezetője úgy vélekedett, hogy az opciós vételi joggal kapcsolatos aggályok nem állják meg a helyüket, hiszen - bár akadtak gyanúra okot adó példák - bizonyítható eset eddig nem fordult elő.

Varga szerint számos, elsősorban a fogyasztókat érintő kérdés merül fel a lakáshitelezéssel kapcsolatban. Visszatérő probléma többek között a teljes körű adósnyilvántartó rendszer kialakítása, ám ez mindig elakad az adatvédelmi biztos ellenállásán. Varga szerint nem kerek a kép a jelenleg is működő negatív adósnyilvántartó rendszerrel kapcsolatban sem: a szakember szerint, ha a nagyjából 180 ezer érintett ügyfelet megkérdeznék, a fele nem is tudná, hogy szerepel a rendszerben. Ennek megfelelően - vélekedett a főosztályvezető - az jelenthetne megoldást, ha az ügyfeleket nemcsak a listára kerülés veszélyéről, hanem annak adott esetben a listára való felkerülés tényéről is tájékoztatnák.

A PSZÁF főosztályvezetője szólt - a lakáshiteleknél csak januártól kötelező - teljes hiteldíjmutatóval (thm) kapcsolatos problémákról is. Mint fogalmazott: az éves hitelköltség legnagyobb részét feltüntetni hivatott mutató korántsem ad hű képet a kölcsön várható áráról. Különösen igaz ez a deviza alapú hiteleknél, ahol a thm viszonylag sok, ténylegesen felmerülő költséget nem tartalmaz.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.