Hatalomátvétel a Pannonplastnál
Alig fél évvel azt követően, hogy Zoltán Csabát elnök-vezérigazgatónak nevezték ki a Pannonplast Rt. élére s meghirdette stratégiáját, újabb vezetőváltás zajlott le a társaság múlt pénteki rendkívüli közgyűlésén. A részvényesi öszszejövetel egyik kezdeményezője, a Lazarus Rt.-t képviselő Bokorovics Balázs az áprilisi éves közgyűlésen még hiába próbálkozott, hogy bekerüljön az igazgatóságba, ám az elkövetkező négy hónapban meglehetősen népes csoportot tudott maga köré gyűjteni. Ide tartozik a Berenberg alapja, amely amúgy - eddigi szokásait feladva - nem pénzügyi befektetőként kezdett el tevékenykedni, a Benji Ruhaipari Kft., amely tavaly a Britton csoporttal kapcsolatba hozott Pevdi Divat Kft. helyét vette át, illetve a bankári múlttal bíró Töröcskei István, az általa tulajdonolt Equilor Befektetési Rt.-vel. A csoportosulás emellett a Cashline Értékpapír főtulajdonosához, Albrecht Ottóhoz köthető Tardex Kft. támogatását is élvezte.
A hattagú igazgatóságból négy tag visszahívására tett javaslatot a Lazarus, így Zoltán Csaba, Molnár László, Chikán Attila és Kaderják Péter menesztésére. Fél év alatt több lépést is meg lehetett volna tenni - indokolta javaslatát Bokorovics Balázs. S mint felszólalásai során többször hangsúlyozta: a reorganizációs tervet elfogadja, ám gyorsítást szeretnének.
Nem ésszerű háromhavonta lecserélni az igazgatóságot - vetette fel több, részvényesként jelen lévő alap képviselője is, főként, hogy ennyi idő alatt a "hajót nem lehet megfordítani". A hazai alapok azonban tehetetlenek voltak a váltással szemben. Mellettük szavazott még egyébként a Karsai Holding és Fehér Erzsébet is.
A négy távozó igazgatósági tag helyére öt új került, akik közül kettő, Szabó Balázs és Somogyváry Géza tekinthető a szakmában jártasnak. Bár Bokorovics közölte, nem szeretne a menedzsmentben változásokat, kérdés, hogy az új vezérigazgató személyével ez mennyiben alakul át. Az új igazgatóság Szabó Balázst nevezte ki erre a posztra, aki egyúttal a kontinuitást jelenti, hiszen korábban a vállalat termelési igazgatója volt. Kérdés, hogy mi húzódhat meg valójában a hatalomátvétel mögött, hiszen a cég teljesítményével kapcsolatos észrevételek aligha tekinthetők megalapozottnak - vetik fel elemzők. Egyes vélemények szerint a hatalomra került csoport jóval agreszszívebb politikára készül, ami cégek, vagyontárgyak eladását jelentheti, ám mások szerint lépésükben az is szerepet játszhatott, hogy a cégek eladását így ők maguk irányíthatják.
Vannak, akik szerint forradalom nem várható, hiszen vagyonkimentés azért sem történhet meg, mivel a hitelt nyújtott bankok képviselői ott ülnek a fel-ügyelőbizottságban. S kérdés az is, hogy a részvényesek bizalma mennyiben rendül meg az új vezetéssel szemben. (A részvények árfolyama múlt pénteken 2,7 százalékot esett.) A régi vezetés egyébként a második fél évre nullszaldót irányzott elő, s erre az időszakra tervezték négy cég eladását is.
A vezetői részvényopciós programot a Lazarus-Berenberg javaslatára szabták át: korrigál-
ták az EBITDA-küszöbszámokat (2004-re 3,1 milliárdra mérséklődött), s a pénzügyi eredményt részvényjuttatással honorálják.


