Kilenc év után emelt Kína
Kína jegybankja csütörtökön azonnali hatállyal 0,27 százalékponttal, 5,58 százalékra emelte irányadó hitelkamatát. Az irányadó kamat emelése váratlanul érte szinte az egész világot, így a világ vezető tőzsdéi eséssel reagáltak a hírre.
Az egyéves betéti kamatot is 0,27 százalékkal emelték, így annak mértéke 2,25 százalék lett tegnaptól. Kamatemelésre egyébként közel kilenc éve történt utoljára Kínában. A mostani lépést azzal indokolta a helyi jegybank, hogy ezzel akarták megerősíteni a makrogazdaság feletti ellenőrzést. Ezt az elemzői vélemények is alátámasztják, amelyek szerint a bruttó hazai termék (GDP) 9 százalékot meghaladó növekedését szeretnék lassúbb növekedési pályára állítani Kínában.
A kínai jegybank lépését azzal is indokolta, hogy a bankok számára a magasabb alapkamat rugalmasabb hitelezési politikát tesz lehetővé, ami nagyobb önállóságot jelent kamatszintjük meghatározásában. (VG)


