Hét-nyolc év után "beteltek" volna a hazai magánszemélyek a befektetési egységhez kötött, úgynevezett unit-linked biztosításokkal? Vagy túl drágának kezdik találni a terméket? Netán az előző esztendők nem túl fényes hozamait követően valami biztosra vágytak? Tény, megtorpant tavaly a unit-linked életbiztosítások piaca, bár ez leginkább az egyszeri díjas konstrukciókat jellemezte. Az Aegon Biztosítónál az ügyféligények mérséklődésével magyarázták a lejtmenetet, mondván, akiknek már van kockázati jellegű biztosításuk, befektetési típusú igényeikkel feltehetően egyre inkább a közvetlenebb befektetési formák felé fordulnak. Az OTP-Garancia Biztosító szakemberei ugyanakkor úgy látják: a visszaesés fő oka az állampapírokat tartalmazó eszközalapok hozamainak 2003 második felétől 2004 elejéig tartó, a jegybanki alapkamat többszöri megemelésére visszavezethető visszaesése volt. Mivel az alapok visszatekintő hozamai mérséklődtek, az új értékesítések is visszaestek, másrészt a meglévő biztosításokat több esetben viszszavásárolták - tették hozzá. A Credit Suisse Life & Pensions egyszeri díjas unit-linked állományalakulása is a piaci trendhez igazodik, amelynek az okát abban látja Farkas Szilvia marketing- és kommunikációs vezető, hogy nem erre a termékre helyezik a hangsúlyt. Az Union Biztosító az elmúlt években az egyszeri díjas életbiztosításoktól egyre inkább a folyamatos díjas termékekre helyezi a hangsúlyt, és a unit-linked állomány is ehhez a trendhez igazodott. Az ING Biztosítónál ugyanakkor a forint alapú egyszeri díjas konstrukció állományának stagnálásáról számoltak be, hasonlóan az Allianz Hungária Biztosítóhoz, míg a Generali Providencia Biztosító mintegy 40 százalékos bővülést produkált ezen a téren.
A folyamatos díjas konstrukciók terén jóval pozitívabb az összkép: az Union az infláció mértékével közel azonosan növelte díjbevételét, a Credit Suisse-nél a termék állományának bővülési üteme a piaci átlag több mint háromszorosát tette ki, míg a Generali Providencia unit-linked állományára az egész évet tekintve mintegy 35 százalékos díjbevétel-növekedés volt a jellemző. Ennek oka, hogy tavaly nagy hangsúlyt fektettünk ezen termékek értékesítésre és népszerűsítésére - emelte ki Lengyel Márk, az életbiztosítási termékfejlesztési csoport vezetője. A Generali 2004 második fél évében indított Ezüstkor Nyugdíj programjának alappillérei a járadékbiztosítások mellett a rendszeres díjas unit linked biztosítások, ugyanakkor a kedvezően alakuló pénz- és tőkepiaci folyamatok is jótékonyan hatottak az eladásokra - tette hozzá. Az ING Biztosító unit-linked állománya jelentős mértékben nőtt 2004-ben, a rendszeres díjas módozatok díjbevétele és ezzel az alapokban lévő eszközállomány összességében több mint 12 százalékkal bővült - mondta Bunghardt Csaba, az ING termékfejlesztési főosztályvezetője. Hozzátéve: a növekedés alapvető záloga az euró alapú termékcsalád tavaly májusi bevezetése volt. Annak ellenére, hogy a magyar magánszemélyeknek jellemzően nincs külföldi részvénybefektetésük, az euró alapú konstrukció - ahol kizárólag nemzetközi alapokból válogathatnak az ügyfelek - nagy siker lett. Ennek talán az egyik oka az, hogy a termék még unikumnak számít a magyar életbiztosítási piacon. Másfelől több elemző is a forint gyengülését vetíti előre, ami "felértékelheti" az eurós befektetéseken elérhető hozamokat a forint alapú alternatívákkal összevetve; ráadásul ezen érintett euró alapú befektetések sem teljesítettek rosszul az elmúlt években.
Érdekes módon a befektetési időtartam hosszabbodása - a unit-linked termék legalább 10 éves időtartamra szól - nem hozza meg a magánszemélyek kockázatvállalási hajlandóságát. A befektetés állományának megoszlásában ugyan mérséklődött az állampapírok aránya a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) adatai szerint - a 2003. év végi 70,1-ről 2004. szeptember végére 65,1 százalékra -, ám ezzel párhuzamosan a jelzáloglevelek és a befektetési jegyek aránya ugrott meg. (Ez a tendencia egyébként eltér a befektetésialap-piacon tavaly lezajlott folyamatokkal, hiszen ott a kötvényalapok súlya - a hozamok lejtmenetével párhuzamosan - drámaian visszaesett.) A részvények 14,2 százalékos szeletet hasítottak ki tavaly szeptember végén a tortából, igaz, még ez is jóval több, mint a befektetési alapokon belül a részvényalapok aránya. A unit-linked termék hazai megjelenését követően egyébként a részvények mindig jobban teljesítettek, mint az állampapírok, a kockázatvállalás tehát hosszabb távon megtérül - jegyzik meg a piaci szakértők. Hozzátéve: ráadásul a unit-linked életbiztosítás kezdeti költségeit is hamarabb ki lehet termelni a magasabb hozammal.
Nagyobb átrendeződéseket azonban az idei év sem hoz az ügyfelek eszközalap-választása terén, függetlenül az elmúlt év kedvező részvénypiaci hozamaitól - vélik a piaci szereplők. Az életbiztosítás hosszú távú befektetés, a lejárati összegre nincsenek jelentős hatással a tartam során jelentkező anomáliák - magyarázták az ING-nél. Ha a klaszszikus pénzügyi átrendeződést követi az alapválasztás is, akkor az idén a kötvények felé tolódik el az ügyfelek preferenciája, ezáltal biztonságba helyezve a részvényeken tavaly nyert magasabb hozamot - mondta Farkas Szilvia.
Ami az idei évet illeti, a piaci szereplők optimisták, mint fogalmaznak: a unit-linked típusú biztosítások részaránya, elsősorban a rendszeres díjfizetésű változatok esetében, növekedni fog. Bár - tették hozzá - az életbiztosítási adókedvezmény igénybevételé-nek szűkülő lehetősége kedvezőtlenül befolyásolhatja a dinamikát, s a pénz- és tőkepiacokon történő változások is közbeszólhatnak. Tendenciaként azt várja az Allianz Hungária, hogy az ügyfelek még fogékonyabbak lesznek a versenyképes hozamokra, másrészt arra számítanak (és ebben az EU-csatlakozás is szerepet játszik), hogy a megtakarítási és biztosítási szolgáltatások minél szélesebb körét lehetőleg egy szerződésben és a későbbiekben változó életkörülményeikhez rugalmasan igazíthatóan vehessék igénybe. Emellett egyre inkább középpontba kerül az is, hogy milyen költségszínvonalon szolgáltatnak az egyes cégek - tették hozzá.
A unit-linked mellett szól, hogy a hagyományos életbiztosításokban lévő garancia egyre kevésbé vonzó az ügyfelek számára, így új megoldások iránt érdeklődnek. Ráadásul változnak az ügyféligények is, ennek részeként az ügyfelek egyre inkább "arra kívánják használni" az életbiztosítási szerződésüket, ami azok alapvető funkciója, azaz egyre több biztosítási tartalmat kívánnak szerződéseikbe - bocsátkozott előrejelzésekbe Bunghardt Csaba. Az ING Biztosító további üzleti lehetőségeket lát az euró alapú biztosítások terén, míg új szemléletű - a megváltozott ügyféligényeket középpontjába állító - unit-linked termékük, az Élet Plusz biztosításuk teljes körű bevezetésére 2005 februárjában kerül sor - tudtuk meg.
Új konstrukcióval készül a Credit Suisse a unit-linked termékek terén, ám részleteket egyelőre nem kívánt elárulni Farkas Szilvia. Tervek készülnek a Generalinál is, melyek finomíthatják és tovább javíthatják a unit-linked portfólió növekedését, míg az OTP-Garancia a tavaly novemberben a Generáció biztosítás mellé bevezetett Hozamgarancia Alapot a többi unit-linked terméknél is elérhetővé teszi. (A konstrukció nemcsak tőkegaranciát nyújt, hanem a múltban már jóváírt hozamok értékének megőrzését is biztosítja.) Az Union év elején vezette be a kizárólag a biztosításközvetítői piac új szereplője, az UFS által értékesített Egyesült Siker Alapok Multiconto nevű új termékét, amely három korábbi eszközalap mellett ingatlanalapot is kínál, s mint Maják Viktor marketingigazgató hozzátette: a közeljövőben további terveik vannak a unit-linked konstrukciók terén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.