BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hozták a formájukat...

Tavaly is hozták formájukat a hazai hitelintézetek – legalábbis ez derül ki a kilenc, gyorsjelentését a tőzsdén közzétevő bank adataiból. Az érintett szereplők összesített mérlegfőösszege több mint ötödével, adózott profitja pedig 27 százalékkal emelkedett 2005-ben.

Az éves tőzsdei gyorsjelentésüket közzétevő hazai hitelintézetek most publikált számai alapján feltehetően tavaly sem zárt rossz évet a hazai bankszektor. A kilenc érintett szereplő összesített mérlegfőösszege meghaladta a 12 ezer milliárd forintot, ez 22,13 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, az érintettek öszszesített adózott nyeresége pedig 262,8 milliárd forintot tett ki, ez 27 százalékkal nagyobb a megelőző évben regisztráltnál.
A mérlegfőösszeg-növekedés alapján a leglátványosabb eredményt az Ella Bank érte el: az általa produkált 51,4 milliárdos érték több mint négyszerese az egy évvel korábbinak. A nagyobb szereplők közül eddig egyértelműen az Erste tekinthető a tavalyi esztendő nyertesének: a hitelintézet nem konszolidált mérlegfőöszszege december végén megközelítette az 1450 milliárd forintot, ez több mint 30 százalékkal magasabb a 2004-ben kimutatottnál. E mutató alapján dinamikus növekedést tudott felmutatni az OTP csoport és a CIB Bank is: előbbi mérlegfőösszege 25,3, utóbbié pedig 24 százalékkal növekedett 2005-ben. Ami az adózott eredmény alakulását illeti, itt szintén a kisebb szereplők közé tartozó Ella profitja növekedett – arányaiban – a leggyorsabban. A kisbank a 2004-es adózott eredményének 17,5-szeresét produkálta tavaly, ez 82,6 millió forintot jelentett. Az Erste Bank szintén többszörözte profitját 2005-ben, bár kissé más léptékek mellett: a hitelintézet 19,3 milliárdos adózott nyereséget könyvelt el, ez több mint háromszorosa a bázisidőszaki 5,8 milliárdnak.
A pénzügyi felügyelet adatai szerint a teljes bankszektor 2005 első három negyedévében 313,2 milliárd forint adózás előtti és 273,9 milliárdos adózott eredményt realizált. 2005 első kilenc hónapjában a bankszektor mérlegfőösszege 11,2 százalékkal növekedett, és elérte a 16 407 milliárd forintot. (BM)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.