Április 6–9. között immár második alkalommal vonulnak Bécsbe Európa valamennyi részéből a kortárs művészeti galériák, hogy bemutassák egymásnak, a gyűjtőknek, az érdeklődőknek művészeik legújabb munkáit. Ausztria egyetlen kortárs képzőművészeti vására, a viennAfair tavalyi megalakulásakor a kelet-közép-európai kortárs művészet szélesebb körben való megismertetését tűzte ki céljául. E tekintetben egyedülállónak számít Európában, hiszen nincs még egy olyan kortárs művészeti seregszemle, amelyen a nyugat-európai galériák mellett olyan nagy számban szerepelnének térségünk galériái, mint a viennAfairen. Ez az egyetlen olyan rendszeres fórum, amelyen Kelet-Közép-Európa művészete áll a figyelem középpontjában. Többek között az egyedi profil, valamint Bécs kiváló földrajzi fekvése, a tavalyi vásár sikeressége, szervezettsége és nem utolsósorban az akkor kiállított galériák művészeinek nagy érdeklődést kiváltó munkái miatt tudott a viennAfair ilyen rövid idő alatt ismertté és népszerűvé válni. Köln, Bázel, Bologna mellett immár Bécs is szerves része az európai kortárs művészeti vásárok szcénájának.
A viennAfair művészeti vezetője, Edek Bartz február végén tartott bécsi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy az idei vásáron kiállító mintegy száz galéria több mint negyede érkezik majd a kelet-közép-európai térségből. Ezek – a tavalyi évhez hasonlóan – sokkal kedvezőbb anyagi feltételekkel vehetnek részt a vásáron, mint nyugat-európai társaik. Térségünkből több galéria is képviselteti majd magát például Bukarestből, Belgrádból, Ljubljanából, Pozsonyból, Varsóból vagy Moszkvából. Magyarországról négy budapesti galéria, a Knoll, az Acb, a Deák Erika és a Vintage szerepel majd. Régiónkon kívül legnagyobb számban az osztrák és a német galériák lesznek jelen, de láthatjuk majd olasz, francia, angol, svájci, holland vagy éppen svéd művészek munkáit is.
Mind a négy magyar galéria szerepelt már tavaly is a viennAfairen. Az idén az Acb Galéria Szűcs Attila képeit és a 2005-ös Strabag Festészeti Díj egyik díjazottjának, Soós Nórának harsány színű, lendületes, fiatalos munkáit mutatja be. A Deák Erika Galériát a szintén Strabag festészeti díjas Moizer Zsuzsa önarcképsorozata képviseli Ghyczy Dénes és Cseke Szilárd munkái mellett, míg a Vintage Galéria Szabó Dezső c-printjeivel szerepel majd Bécsben. A Knoll Galéria képviseletében a magyarok közül Birkás Ákos és Nemes Attila művei lesznek majd láthatók, mellettük helyet kapott még Wilhelm Scherübl, a Brener & Schurz művészpáros, az AES+F csoport és a 2005-ös Velencei Biennálé nagy felfedezettjének, a The Blue Noses elnevezésű orosz művészcsoport egy-egy munkája is. A Birkás Ákos és Nemes Attila művészete iránt mélyebben érdeklődők a vásárral egy időben megtekinthetik előbbi művésznek a Wiener Bankban, utóbbinak a Knoll Galerie Wienben rendezett kiállítását is, ahol szintén megvásárolhatók lesznek a művek.
A vásár mellett az idén is széles körű programokat kínálnak a szervezők a látogatóknak. Mindennap lesznek film- és videovetítések, előadások és kerekasztal-beszélgetések, többek között arról, milyen a kortárs képzőművészeti piac helyzete Kelet-Közép-Európában, mennyire vásárolnak ma kortárs műveket a gyűjtők, hogyan lehet eladni a volt szocialista országok művészeinek munkáit Nyugat-Európában, vagy milyen feladata van a Nyugatnak a kelet-közép-európai galériák támogatásában. Az előadók sorában a budapesti Ludwig Múzeum igazgatója, Néray Katalin is helyet foglal. Ezenkívül a vásár keretein belül rendezik meg a 3. Építészeti Szimpóziumot is, amely ezúttal a múzeumok építészetének problematikáját kívánja körbejárni. Április 7-én pedig Bécs szinte valamennyi galériája egészen 23 óráig várja a látogatókat, gyűjtőket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.