Arisztokraták kincsei Bécsben
Osztrák arisztokrata családok tulajdonából származó műalkotások kerülnek kalapács alá csütörtökön a Dorotheumnál. Az egykori tulajdonosok némelyike a magyar történelemben is jelentős – ha nem is feltétlenül dicső – szerepet játszott. Ilyen volt például az 1848–49-es honvédsereggel szemben sikertelen hadjáratot vezető Alfred Windisch-Graetz herceg, akinek egykori palotájából egy gazdagon díszített 18. század végi klasszicista kártya- és bankjegytartó szekrény szerepel az árverésen. Az asztalosremek a szakemberek szerint 10–14 ezer euró közötti összegért találhat gazdára. Ennél többet, 14–18 ezer eurót érhet a Liechtenstein hercegek tulajdonából származó, növényi és kagylómotívumokkal díszített, 320 centiméter magas barokk kályha. A Colloredo grófok tulajdonából egy egyedi neobarokk szekrényre lehet licitálni (4–8 ezer euró), míg az Althan grófi család egykori kincsei közül bútorok mellett nagyon fontos empire órák is szerepelnek a kínálatban.
A Lodron, a Salis-Soglio, a Pongrácz, a Harrach és az Imhof család egykori pompás életvitelét is számos nagyszerű műalkotás – köztük egy teljes, fából készült neobarokk falburkolat – idézi fel. Festményekre is szert tehetünk a Dorotheumnál, bár ezek színvonala elmarad az iparművészeti alkotásoké mögött. A legjelentősebb kép egy 19. századi holland művész, Remigius Adrianus van Haanen 7–9 ezer euróra taksált Téli tája.
A vagyoni mellett a szellemi arisztokrácia néhány képviselőjének a tárgyai is helyet kaptak a kínálatban. A bécsi iparművészeti múzeum (MAK) bútorosztályának egykori vezetője, Christian Witt-Döring hagyatékából több nívós darabot válogattak be a szervezők az árverési anyagba, egy 24–28 ezer euróra becsült festőszékben pedig Oskar Kokoschka ült élete utolsó éveiben, miközben a Genfi-tó partján lévő otthonában alkotott.
A bécsi cégnek az idén ez lesz az első nagyszabású árverése, ám a tavasz folyamán a szokottnál is több csemegével várják a gyűjtőket. Március 26–28. között 19. századi képek, illetve bútorok, dísztárgyak és órák kerülnek kalapács alá, majd április 24–25-én a Dorotheum létrehozásának 300. évfordulóját ünneplő jubileumi aukciók régi festmény- és grafikai, illetve műtárgy- és ékszeranyaga következik (a 300 éves jubileum nem a mai értelemben vett aukciók szervezésére vonatkozik, hanem a Dorotheum eredeti profilját jelentő zálogtevékenységre; a valódi műtárgyárverések Budapesthez hasonlóan Bécsben is csak 1900 körül indultak meg). Május 21–25. között 19. és 20. századi képekre, valamint különféle régi és modern műtárgyakra, ékszerekre és órákra lehet licitálni.
A legizgalmasabb aukciók
Forrás: cégközlés(a Dorotheumnál, az első fél évben)
Március 26.: 19. századi képek
Március 27.: bútorok és műtárgyak
Március 28.: órák, szobrok, dísztárgyak, népművészet
Április 24.: régi festmények és grafikák (jubileumi árverés)
Április 25.: szobrok, dísztárgyak, bútorok, ékszerek (jubileumi árverés)
Május 5.: modern grafikák
Május 7.: dizájn
Május 21.: ezüsttárgyak
Május 22.: modern és kortárs művészet
Május 23.: szecessziós és 20. századi iparművészet
Május 23.: bútorok, dísztárgyak
Május 24.: 19. századi képek
Május 25.: órák, ékszerek
Június 6.: játékok
Június 21.: plakátok, képregények
(a Dorotheumnál, az első fél évben)
Március 26.: 19. századi képek
Március 27.: bútorok és műtárgyak
Március 28.: órák, szobrok, dísztárgyak, népművészet
Április 24.: régi festmények és grafikák (jubileumi árverés)
Április 25.: szobrok, dísztárgyak, bútorok, ékszerek (jubileumi árverés)
Május 5.: modern grafikák
Május 7.: dizájn
Május 21.: ezüsttárgyak
Május 22.: modern és kortárs művészet
Május 23.: szecessziós és 20. századi iparművészet
Május 23.: bútorok, dísztárgyak
Május 24.: 19. századi képek
Május 25.: órák, ékszerek
Június 6.: játékok
Június 21.: plakátok, képregények-->