BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az MSCI átalakítota indexeit - nőtt a Mol és OTP súlya

A Morgan Stanley Capital International (MSCI) indexei döntő mértékben befolyásolják az egyes piacok, illetve vállalatok globális megítélését. Az MSCI irányadó indexeiben a piaci kapitalizáció és a közkézhányad alapján kialakított súlyok alapvetően meghatározzák, hogy a vagyonkezelők hogyan építik fel az alapok portfóliójának az összetételét. Az MSCI feltőrekvő piaci indexeiben nőtt az OTP és a Mol súlya.

A különböző MSCI benchmarkokban kialakított súlyok alakuláshoz az alapkezelőknek a portfólió megfelelő átalakításával kell alkalmazkodni, attól jelentős mértékben nem szoktak eltérni. A BÉT-en befektető feltörekvő piaci részvényalapok meghatározó része az MSCI valamelyik indexét követve alakítja ki a befektetési politikáját. Ezek döntően nem magyarországi alapkezelők, hanem amerikai vagy londoni piacon jegyzett alapok.
A hazánk részvénypiacán befektető alapok jelentős része benchmark-követő, a két legjellemzőbb benchmark az MSCI Feltörekvő Európa (Emerging Europe) és a MSCI Globális Feltörekvő Piaci (Global Emerging Markets) benchmarkok. Ezek közül érdemes kiemelni az MSCI Emerging Europe indexet, mivel itt a magasabb magyar országsúly miatt az index összetételének megváltozása sokkal nagyobb hatással van a magyar tőkepiaci folyamatokra. Az alábbi táblázat az utóbbi benchmark magyar bluechip súlyainak az alakulását mutatja.

Morgan Stanley Capital International időről időre átértékeli egyes indexek súlyozását, amelynek a mostani nyertese magyar részről a Mol volt, hiszen Emerging Europe benchmarban a súlyozása 2,2 százalékról 2,5 százalékra emelkedett. Az MSCI Global Emerging Markets benchmarkban a Mol súlya még ennél is jelentősebb mértékben nőtt meg, mivel 1,2 százalékról 1,5 százalékra ugrott meg. Az MSCI Emerging Europe alapokban a magyar piaci súly május végén 6,8 százalékról 7,2 százalékra emelkedett, ezen belül az OTP súlya 3,3 százalékról 3,4 százalékra. A Richter és az MTelekom súlya változatlanul 0,7 százalék.

A Mol az előző heti tőzsdei emelkedésében az átsúlyozás kétségtelenül szerepet játszott. Bár egy papír felsúlyozása, illetve leértékelése nem egyszeri folyamat, hanem több hónapos átfutással érezteti a hatását, mivel a benchmark-követő alapkezelők egy része az átsúlyozás elébe futva már hamarabb elkezdhette feltölteni a portfólióját Mol  részvényekkel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.