Az egy évvel ezelőtti kamatemelési ciklus lezárta óta nem előzte meg akkora bizonytalanság a döntést, mint a tegnapi bejelentés előtt. A Reuters októberi felmérésében ugyanannyi elemző számított a kamat tartására, mint a 25 bázispontos csökkentésre. Az elemzők többsége azt emelte ki a döntés után, hogy a konzekvensebb kamatcsökkentés érdekében szerencsésebb megvárni a novemberi inflációs jelentést.
A magyar deviza a hírt követően enyhén, 250,70 forintig erősödött az euróval szemben. Suppan Gergelyt, a Takarékbank elemzőjét nem lepte meg a döntés. Szerinte indokolt az óvatosság, az infláció és a külső piaci környezet bizonytalansága, valamint az elhúzódó bértárgyalások miatt. Az inflációról ellentmondásos számok jelentek meg, elsősorban az élelmiszerár-robbanás tartós hatása miatt. A novemberben kijövő inflációs jelentés után lehet pontosabb kép arról, hogy tartható-e az MNB 2009-es inflációs célja – mondta.
Bebesy Dániel, a CIB Bank elemzője azt emelte ki, hogy a legutóbbi kamatcsökkentési periódus során két egymást követő hónapban még egyszer sem vágott a jegybank, és mivel szeptemberben csökkentettek, ezért leghamarabb novemberre volt várható a kamatmérséklés. Szerinte az inflációs kockázatok között említhető a kőolaj rekordmagas ára, amely miatt kiszámíthatatlan a jövő évi hatósági energiaárak emelésének mértéke.
Lányi Bence, a Raiffeisen Bank elemzője szerint árnyalja a képet, hogy nagyon szoros volt a szavazás a tanács tagjai között, s ebből nem látszik világosan, mi volt a fő érv a döntés mellett. Az elemzőt meglepte a kamat tartása, és megjegyezte, hogy októberben jobb lehetőség nyílt volna a vágásra, mint novemberben, ugyanis az akkor megjelenő inflációs adatok az MNB optimista prognózisát valószínűleg a piaci elemzők pesszimistább várakozásai felé fogják eltolni, s ezután sokkal nehezebb lesz megindokolni egy kamatvágást.
A pénzpiacok a Fed és a Bank of Japan szerdai kamatdöntésére figyelnek. Japánban valószínűleg tartják a 0,5 százalékos alapkamatot, míg Amerikában legalább egy 25, de akár 50 bázis pontos csökkenésre számít a piac. Ez most lehetőséget adhatott volna a magyar csökkentésre is, az idén ugyanis már nem várható több Fed-vágás – jegyzi meg Lányi Bence.
Ma Szlovákiában döntenek a 4,25 százalékos kamatról, de a Reuters által megkérdezett 13 elemző mindegyike a tartást valószínűsíti. Lengyelországban szerdán esedékes a kamatdöntés. A szakértők többsége a 4,75 százalékos kamat tartására számít. Szintén holnap hozza meg döntését a román jegybank a 7 százalékos alapkamat sorsáról. Elemzők a magas infláció miatt 25–50 bázispontos emelésre számítanak. (Jegyzet a 24. oldalon) VG