A napokban publikált felmérés adatait a francia szakemberek október 1-12 között fellelt ár alapján készítették el, az általános forgalmi adó figyelembevételével 26 fogyasztási és hi-tech cikknél, a világ 22 országának 29 városában: 20 európai, a kínai és a japán fővárosban, illetve Sanghajban valamint 6 amerikai nagyvárosban. Az árak átlagárak, termékekként legalább két értékből számították ki, így a felmérés értékeitől eltérő árat feltüntető címkékkel is találkozhattunk. A 29 vizsgált árucikk közül a legtöbb legolcsóbb, 9 árucikk Kínában lelhető fel, ezek zöme fogyasztási cikk. Az alacsony árakat tekintve a második helyen Japán van: 7 a 26 termékből itt a legolcsóbb, nagyrészt elektronikai cikkek. Az olcsóság virtuális dobogójának harmadik fokán az Egyesült Államokat találjuk 5 árucikkel, itt is jellemzően hi-tech. A felmérés készítői hangsúlyozták, hogy nem vették figyelembe az életszínvonalat, vagyis a fizetéseket. Így talán a legtöbb legalacsonyabb, Kínában fellelhető ár már nem is tűnne annyira olcsónak a helyieknek.
A magyar árakat tehát saját súlycsoportunkban illene összehasonlítani, a felmérésben résztvevő Csehországban általában alacsonyabbak az árak mint nálunk, de mi olcsóbbak vagyunk mint Lengyelország vagy Litvánia. Ausztriával összehasonlítva pedig elég vegyes a kép: az Absolut vodka nálunk drágább, ugyanúgy mint a Durex Elite 12 darabos óvszer, de a sógoroknál többe kerül a Marlboro Lights cigaretta, a Big Mac, a Nokia N95 mobilkészülék, és Bécsben a pestinek csaknem duplája a városi buszjegy ára. Budapesten inkább megéri Sony Playstation 3 (60 GB) vásárolni, mint Bécsben, de nálunk drágább az O.B. Pro Confort egészségügyi betét, illetve a Transformers játék. A benzinárakat tekintve a magyar, a cseh és a lengyel fővárosban csak pár eurócentes eltérés van az árakban, a legmagasabb, 1,18 eurós ár Varsóban volt, a vilniusiak viszont jóval kevesebbet, 0,86 eurót fizetnek egy liter benzinért. (Az oktánszámot nem tüntették fel a tanulmány készítői.)
A legalacsonyabb európai ára a már említett Sony Vaio laptopnak volt Ausztriában. A TomTom One GPS készülék Belgiumban a legolcsóbb 192,33 euróval, Budapesten ez 289,13 euró, Prágában 196,25 euró, de a legdrágább Oslóban, ahol 394,46 eurónak megfelelő koronába kerül. Portugáliában viszont a kontinensen a legolcsóbb a 33 decis, elvihető feketekávé, ott 60 centbe kerül, míg ez Budapesten 1,12 eurónak megfelelő forint. A méregdrága Norvégiában a 3 százalékos tej literje 1,62, az Absolut Vodka 34,49, a Coca Coca doboza 1,69 euróba kerül, de ugyanilyen riasztó ára van a Marlborónak, a Big Macnek, a Nintendo WII-nek, a Nokia N95-nek, a buszjegynek, a Panasonic Viera TX-32LXD70 lapostévének, a TomTone One GPS-nek és a Transformesrrs Optimus Prime Voice Changer Helmet játéknak.
A karácsony egyik slágerterméke lehet a már említett típusú Panasonic lapostévé, de sem Budapestre, sem Bécsre nem terjedt ki a vizsgálat, német árat sem találunk, a 816,06 eurós sanghaji és pár centtel magasabb pekingi árért pedig ne üljünk repülőre, ez a készülék Londonban pár euróval ezer fölött kínálja magát, a legalacsonyabb ár a vizsgált 29 városban Houstonban lelték fel 606,08 eurónak megfelelő dolláron.
Tehát az Egyesült Államokban az elektronikai berendezések a legolcsóbbak a vizsgált termékek közül, például Denverben a Transformers csak 20,97 dollárba kerül, New York-ban a Canon Digital IXUS 850 pedig alig 210,99 eurónak megfelelő zöldhasút kérnek. Japánban is az elektronikai cikkek a legolcsóbbak, de 7,61 euróval bekerült az Absolut Vodka is. Pekingben a legolcsóbb a benzin (0,39 euró), a dobozos Coca Cola, a Pampers midi pelenka, illetve a buszjegy (0,13 euró).
A Sony Vaio VGN-AR41L laptop Európában szomszédunkban, Ausztriában a legolcsóbb, 1185,76 eurós értéket találtak a felmérés készítői, a legmélyebben az írországiaknak kell a zsebükbe nyúlniuk, tőlük 1649,99 euró kérnek el a laptopért. Ez a készülék a világon Japánban a legolcsóbb: 813,69 eurónak megfelelő jenbe került a vizsgált időszakban. A laptop ár-összehasonlításából hiányzik Magyarország, Csehország és Lengyelország, de Litvániában 1477,16 euróba kóstált. Lengyelországban bukkantak egy másik legdrágább termékre: az Apple iPod Classic (80 GB) Black Varsóban 357,70 euróba kerül, míg ez Budapesten 279,93, Prágában 277,96 és Bécsben 272,63 eurót kóstál.
A tágabb, tehát Ausztriával és Litvániával kibővített régiónkat nézve, de az egész Európában is Prágában a legolcsóbb a 3 százalék zsírtartalmú tej literje, ott 0,63 euróba került, míg Varsóban 0,73, Budapesten 0,80, Vilniusban 0,85 és Bécsben 0,93 euró volt az ára október elején. A Microsoft Xbox 360 Premium ára Európában Hollandiában a legalacsonyabb, 254,33 eurót kérnek a legális szoftverért, Magyarországon ez 390,82, Ausztriában csak 9 euróval több, a legdrágább viszont Lengyelországban, ahol 459,40 euróba kerül. A Microsoft programja világviszonylatban (a vizsgált városokat tekintve) a legolcsóbb Tokióban 233,06 euróval, a legmagasabb pedig a már említett lengyel ár. A drágaságot tekintve Lengyelország a 3. helyen van, a második Írország, a legeslegdrágább pedig a már említett Norvégia.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.