A Reuters által megkérdezett elemzők többnyire a pénteki amerikai inflációs adat vártnál magasabb szintjét emelték ki a globális részvénypiaci korrekció okait vizsgálva. A szakértők korábban biztosra vették, hogy a Fed januárban ismét kamatot vág, azonban a statisztika megjelenése az enyhítés piaci beárazását 80 százalék alá csökkentette. Sajnálatos módon nem kizárólag az amerikai jegybank szorult a gazdaság élénkítésének növekvő szükségessége, illetve a fokozódó inflációs nyomás satujába – a szintén pénteken megjelent, 3,1 százalékos, novemberre vonatkozó inflációs adat hat és fél éves csúcsot jelent az eurózóna történetében. A riasztóan megnövekedett inflációs kockázatok a monetáris enyhítés halogatásához vezethetnek világszerte, ez pedig rossz hír az értékpapírokba fektetőknek.
Az iparágakat tekintve a pénzügyi szektor cégeinek a papírjai szinte kivétel nélkül a legrosszabbul teljesítő részvények között találhatók. Az osztrák tőzsdén az Erste és a Raiffeisen több mint 2, a BÉT-en az OTP 3,5, az FHB 3,6 százalékot veszített pénteki záróárához képest. A régió további érzékenyen érintett területe az építőipari, illetve az ingatlankezelői szektor volt.
A Budapesti Értéktőzsde vezető részvényindexe a kereskedés utolsó fél órájában bekövetkezett drámai változások következtében összesen 676 pontos visszaesést produkált, és így ismét 26 ezer pont alá süllyedt. A magyar blue-chipek közül a Richter az általános visszaesés közepette 1,25 százalékkal vált olcsóbbá, és záróára valamivel 40 000 forint alatt alakult. A Mol és az MTelekom sem maradt ki a lejtmenetből – előbbinek 1,8, utóbbinak 3,6 százalékkal csökkent az árfolyama.
A BÉT-en befektetőket némiképp kárpótolhatja a hír, miszerint a Morgan Stanley – miközben a lengyel papírokat leértékelte – a magyar részvények kilátásait az eddiginél kedvezőbben ítéli meg. Az amerikai bróker szerint a magyar fiskális kiigazítás megfelelő irányba tereli a gazdaságot, a lengyel környezet viszont többlépcsős kamatszigorítást ígér. A magyar részvények ajánlását egyenlőről felülsúlyozásra javította a Morgan, miközben a lengyel értékpapírok mínősítése éppen az ellenkező irányba módosult. MA