A következő hetekben – a feltörekvő piaci devizáknak kedvező befektetői hangulatnak köszönhetően – az euró/forint kurzus még a 239 egységes váltási szint alatti tartományt is elérheti – vélik a lapunk által megkérdezett elemzők. Viszont a hazai fizetőeszköz további erősödése, sőt, a jelenlegi szint megtartása sem tűnik valószínűnek hoszszabb távon a fundamentumok alapján. Nyár végére az euró árfolyama visszatérhet 250 forint közelébe, s az év utolsó harmadában is e körül ingadozhat.
A forint mostani szárnyalása viszont csak relatív pozíciójának javításához elég: a visegrádi országok fizetőeszközei az év eleje óta kivétel nélkül többet erősödtek az euróhoz képest.
A hazai deviza árszintjének alakulásában a jegybanki alapkamat, illetve a nemzetközi befektetői hangulat változása játszik komoly szerepet. Ez utóbbi – a fogyasztói bizalom szintjét, illetve a lakáspiaci állapotokat kivéve – a vártnál kevésbé tragikusan alakuló amerikai makroadatoknak köszönhetően törékeny, de optimista.
Ugyanakkor a munkaerőpiacon jöhet még súlyos visszaesés, amely a kockázatkerülő magatartást erősítheti világszerte, s ez a forintot is gyengítheti – véli Kovács Mátyás, a Raiffeisen Bank elemzője.
Fundamentális indokokkal az inflációs nyomás magas szintje ellenére is nehéz lenne az újabb kamatemelést alátámasztani, ezért az augusztusi inflációs jelentésig nem várunk további szigorító lépést a jegybanktól. Sőt, amennyiben nem éri különösebb megrázkódtatás a piacokat, és a pénzromlás üteme is a terveknek megfelelően mérséklődik, az MNB decemberre akár nyolc százalékig csökkentheti irányadó rátáját – tette hozzá Kovács.
Hasonlóan vélekedik Németh Dávid, az ING elemzője is: a hazai irányadó ráta, ha a jegybank augusztusi inflációs előrejelzése nem tartalmaz kellemetlen meglepetéseket, nem emelkedik tovább, és év végére nyolc százalékig süllyedhet. A feltörekvő piaci devizák árfolyamát leginkább a szlovák koronával kapcsolatos események repítik, azonban július elején, ha meghatározták a konverziós rátát, a legfőbb húzóerő kifulladhat.
Addig azonban – a hangulatot kihasználva – a forint még javíthat az euróval szemben, az erősödés alja a 238,5-239-es szint lehet – jegyezte meg. Kamatemelésekre – főleg, ha viszonylag erős marad a hazai fizetőeszköz – Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője sem számít, igaz, szerinte az enyhítési periódus is leghamarabb csak jövőre kezdődhet meg.
Az erős forint elviekben a hazai exportőrök érdekeit sértheti – azonban Belyó Pál, az Ecostat igazgatója és Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a gyakorlatban ez nem feltétlenül igaz. Suppan Gergely arra hívja fel a figyelmet, hogy az export majdnem nyolcvan százalékát adó multinacionális cégek pénzforgalmukat euróban számolják el, így számukra csekély jelentőségű a forintárfolyam. MA
Az uniós fizetőeszköz árfolyama koronában kifejezve a középszint leszállítását megelőzően már az erős sávszél közelében alakult.
A hír a magyar devizát is erősítette, tegnap lapzártakor az euróárfolyam 241 forint alatt járt.
Az uniós fizetőeszköz árfolyama koronában kifejezve a középszint leszállítását megelőzően már az erős sávszél közelében alakult.
A hír a magyar devizát is erősítette, tegnap lapzártakor az euróárfolyam 241 forint alatt járt.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.