BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kihívót kap a lakáshitel

Közel ötödével bővült a hazai lakáslízingpiac az idei első negyedévben, az ütem a szakma várakozásait is meghaladta. Főleg a nullaszázalékos önerő és a 20 százalékos kamatkedvezmény csábítja az ügyfeleket – állítják egybehangzóan a lapunk által megkérdezett piaci szereplők, akik egyre-másra színesítik standard terméküket az éleződő versenyben.

Az OTP Lakáslízing sajátja például, hogy a gyakorlattól eltérően az ügyfélre vonatkozóan nincs felső életkorhatár, így – a szerződésben meghatározott feltételek mellett – bármilyen életkorban lehet akár 35 évre is lízingelni. Ez olyan előny, amely inkább szól a lízing, mint a lakáshitel mellett – mondja Dunavölgyi Mária, az OTP Lakáslízing vezérigazgatója. Emellett egyre keresettebb az önerő nélküli finanszírozás, újlakás-portfóliójuknak már több mint 70 százalékát az ilyen típusú szerződések adják. Ezt a lehetőséget azok is gyakran keresik, akik rendelkeznek ugyan a szükséges összeggel, de befektetési megfontolásokból inkább lízingelnek – magyarázza a vezérigazgató. A lízingelt ingatlan ugyanis bérbe adható, így a havi lízingdíj nagy részét vagy akár egészét fedezheti a bérleti díj – teszi hozzá.

Egyedi innovációt tett hozzá lakáslízingtermékéhez a CIB Lízing is: devizaalapú finanszírozás esetén a lízingdíj forintban rögzített, azaz a futamidő alatt nem változik. Az árfolyam- és kamatváltozás hatása a futamidőben jelentkezik – nő vagy csökken –, de a díj forintban nem változik. (A hazai banki ügyfelek számára a havi törlesztőrészlet és nem a teljes hiteldíjmutató az elsődleges szempont a kölcsön kiválasztásakor.)

A CIB-nél ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy az ingatlanlízing nem konkurenciája, hanem kiegészítése a lakáshitelnek olyan ügyfelek számára, akiknek alacsonyabb az önerejük vagy saját forrásukat nem erre a célra szeretnék felhasználni. A ténylegesen nullaszázalékos önerős finanszírozás náluk nem jellemző, új lakásoknál általában 0–10 százalékkal igénylik a finanszírozást, használt lakásoknál 20 százalék a jellemző. A CIB Lízing kiegészítő ingatlanfedezettel finanszíroz nullaszázalékos használt lakásokat, jellemzően 25 év a futamidő, míg az átlagos kihelyezés 20 millió forint.

Szabadi Erzsébet, A Hypo Alpe–Adria Leasing lakásfinanszírozási osztályának vezetője szerint a lakáslízing szárnyalása a konstrukció előnyei mellett a termékbe vetett bizalom fokozatos növekedésével is magyarázható. Tapasztalatai alapján a lakosság számára az új építésű lakóingatlanok nyílt végű pénzügyi lízinggel történő finanszírozása a legkeresettebb, míg a luxusszegmensben a befektetési céllal történő vásárlás a leggyakoribb forma.

Az elmúlt év és az idei első negyedév tapasztalatai alapján a piaci szereplők optimisták: az OTP Lakáslízing az idén megduplázná és 30 milliárd forint fölé növelné portfólióállományát, a CIB Lízing jelenleg 18 milliárdnál tart, év végéig 23-25 milliárdot remél, míg a Hypo-Alpe Adria az elkövetkezendő években az ingatlalízing területén a piac átlagos növekedését 10-15 százalékkal meghaladó bővülésre számít. VV

A lakáslízing-konstrukciók előnyei

A futamidő végén tulajdonoskijelölési lehetőség, így akár az örökösödési illeték is megtakarítható

Új ingatlanoknál a piaci ár 100 százaléka is finanszírozható (önerő nélküli konstrukció)

Nyílt végű pénzügyi lízing esetén 20 százalékos kamatkedvezmény jár új lakásra

Új lakásnál – mindent egybevetve – jelentősen olcsóbb lehet, mint a lakáshitel





Új ingatlanoknál a piaci ár 100 százaléka is finanszírozható (önerő nélküli konstrukció)

Nyílt végű pénzügyi lízing esetén 20 százalékos kamatkedvezmény jár új lakásra

Új lakásnál – mindent egybevetve – jelentősen olcsóbb lehet, mint a lakáshitel-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.