BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mire elég 700 milliárd dollár? Szigor vár a bankokra

A banki tőkekövetelmények szigorítását javasolta tegnap az Európai Bizottság. A tagállamok és az Európai Parlament figyelmébe ajánlott intézkedések között szerepel az is, hogy a hitelintézetek egyetlen ügyfélnek se nyújthassanak egy bizonyos értékhatárt meghaladó kölcsönt, még a bankközi piacokon sem.

A bankközi hitelnyújtás korlátozása első pillantásra furcsa intézkedésnek tűnik olyan időszakban, amikor éppen a hitelszűke okozza a legnagyobb problémákat, és az, hogy a bankok félnek kölcsönt nyújtani egymásnak. Charlie McCreevy illetékes biztos azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy éppen az elmúlt hetek mutatták meg, mennyire nagy kockázatok származnak abból, ha egy-egy bank nem teríti szét kellően a hitelportfólióját, ha nem porlasztja eléggé a kockázatokat.

Egyébként a bizottsági javaslatból (még ha gyorsított eljárásban tárgyalják is) egy-másfél éven belül semmiképpen sem lesz még érvényes jogszabály. A rövid távú válságmenedzselést tehát a tervezet nem érinti. Brüsszel egyébként is azzal érvel, hogy az (mármint a tűzoltás) nem is az ő feladata, azt a tagállami kormányok és az Európai Központi Bank végzi.

A bankok számviteli szabályaik módosulására is számíthatnak, itt azonban éppen a lazítás a cél.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.