A hosszú távban gondolkodó befektetőknek érdemes a részvénypiacon maradniuk, hiszen a nagy gazdasági világválsághoz hasonló, elhúzódó depresszióra nem kell számítani; ezzel együtt a volatilitás egyelőre fennmarad – jelentette ki Adrian M. Weiss, a Citibank EMEA régiós befektetési termékfejlesztési és tanácsadási üzletágának vezetője egy tegnapi, a Citibank Zrt. által megrendezett sajtóbeszélgetésen.
Weiss rámutatott: a részvénybefektetések vonzerejét növeli, hogy az osztalékhozam egyes vállalatok papírjainál már meghaladja a kötvényekét. Az értékeltségi szintek emellett nagyon alacsonyan mozognak, nyomott P/E (árfolyam/nyereség) ráta mellett. A tőzsdei cégekkel kapcsolatos nyereségvárakozások ugyanakkor még túl nagyok, így jelentős a kockázata annak, hogy a tényleges eredmények elmaradnak az eredetileg számítottaktól. Az üzletágvezető szerint az is lényeges, hogy a befektetők kellőképpen szétporlasszák a kockázatokat, és ne térjenek el eredeti elképzeléseiktől. A divatos befektetések követése nem a legjobb stratégia, hiszen ezeknél az eddigi tapasztalatok alapján többnyire nem is jön vissza a veszteség.
Hasonlóan vélekedett a jelenlegi helyzetről William Mann, a Citibank szakértője is, aki szerint „öt évig aranykorban éltünk”, hiteltúlkínálat alakult ki a piacokon, és a befektetőkön elhatalmasodott a legyőzhetetlenség érzése. A döntéshozók ugyanakkor láthatóan mindent megtesznek a nyomás csökkentéséért, a jegybankoktól kamatcsökkentések, a kormányoktól pedig gazdaságélénkítő és mentőcsomagok várhatók.
Mann a magyarországi körülmények kapcsán úgy vélekedett: a makrogazdasági helyzet még mindig aggasztó, és ez hatással lehet a részvénypiacra is. A hazai papírok viszont már nagyon alacsony árszinteken mozognak, és a hosszú távban gondolkodó befektetőknek már meggondolandó lehet a beszállás. A kamatkörnyezetet illetően a Citi 8,5 százalékos irányadó rátával számol 2009 végére. VG
A szakember szerint ugyanis még nem rajzolódott ki egyértelműen, hogy a robusztus gazdasági növekedést a kínai kormány csak az exportszektor támogatásával akarja-e fenntartani, vagy esetleg állami beruházásokkal és szociális programok beindításával is.
A szakember szerint ugyanis még nem rajzolódott ki egyértelműen, hogy a robusztus gazdasági növekedést a kínai kormány csak az exportszektor támogatásával akarja-e fenntartani, vagy esetleg állami beruházásokkal és szociális programok beindításával is.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.