BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új stratégiát követel a piac

A globális pénzügyi válság gyökeresen átalakítja a magyar lízingpiacot. Számos társaság korábbi stratégiája ugyanis a megváltozott környezetben nem lesz működőképes – fogalmaz Kiss Zoltán, a Hypo Alpe-Adria Leasing vezérigazgatója –, annak ellenére sem –, hogy az állami segélycsomagoknak köszönhetően a banki anyacégek helyzete konszolidálódik. A pénzügyi válságot követő recessziótól, majd erre visszavezethetően a vállalati csődöktől való félelem miatt a hitelforrások továbbra sem lesznek könnyen elérhetők.

A válság miatt az osztrák Hypo csoport is módosított a stratégiáján, ez „úttörőnek” tekinthető, de semmi esetre sem egyedülállónak a piacon – hangsúlyozta a magyar lízingcég vezérigazgatója, hozzátéve: a korábbi „piacrészszerzés” és „növekedési” szemlélet helyett a kihelyezett összegre eső profitabilitás nagyságára, a költséghatékonyságra és a kockázat minimalizálására helyeződik a hangsúly.

A projektfinanszírozási piacot egészen 2008. szeptember végéig komoly banki verseny jellemezte, s miután nagyobb volumenű ügyletekkel komoly növekedést lehetett elérni, egyre alacsonyabb marzsokon köttettek az üzletek. Jelenleg az számít, milyen stabil a társaság tőkeszerkezete, milyen ROA, ROE mutatókat tud felmutatni, s már korántsem az, hogy éppen a második vagy az ötödik helyen áll-e a piaci rangsorban.

Sokatmondó, hogy míg pár hónappal korábban közép- és hoszszú távra Euribor + 0,1–0,5 százalékon jutottak külső forráshoz a bankok, a banki hátterű lízingcégek, addig a prémium mértéke jelenleg 1,5–3 százalékra emelkedett, egyúttal a stratégia átgondolására késztetve a piaci szereplőket. Míg nemrég ezek a marzsszintek a projektfinanszírozást jelentették, ma már inkább a házibanki kölcsönöket jellemzik. Ráadásul az ügyleti futamidőnek megfelelő refinanszírozás biztosítása is előtérbe került, ez pedig tovább növeli a felárat. Jelenleg egyetlen piaci szereplő sem mer – s ez igaz a legnagyobbakra is – 10 millió euró feletti új ügyleteket kötni, még nagyobb marzzsal sem, inkább kivár az év végéig.

A Hypo csoport is olyan szegmenseket vizsgál meg, amelyeknél a megemelkedett finanszírozási költségek a kockázat növelése nélkül elérhetők. Ebbe a körbe a kkv-k mellett a lakossági, illetve az olyan nagyvállalati ügyfelek kerülhetnek, ahol az egyéb jutalékjellegű bevételek nagyobb hangsúlyt kapnak – magyarázta Kiss Zoltán, aki szerint az irányváltás a többi bankcsoportot is jellemezheti majd.

Kérdés azonban, a magasabb marzsszemlélet hogy „fér össze” a bankcsoportok óvatosabbá váló magatartásával, amely a hitelezési folyamat szigorítását, a kockázatvállalási hajlandóság mérséklődését takarja. A bankok is az ügyfelekből élnek, s az új piaci helyzet megköveteli, hogy új szemléletre váltsanak – reagál a felvetésre Kiss Zoltán. Várhatóan megnő az állami garanciavállalás súlya, míg házon belül átcsoportosításra kerülhet sor az egyes finanszírozási típusok között. Ennek következtében a figyelem a lízing felé terelődik, amely finanszírozási forma állami segítségnyújtás nélkül is működik.

A lízing szerepe különösen a kis- és középvállalati ingatlanfinanszírozás terén erősödhet, ez érdeke mind a banknak, mind az ügyfélnek. Finanszírozói szempontból kisebb kockázatúnak számít a lízing, mivel a futamidő végéig a lízingbe adó a tulajdonos, ez pedig egy esetleges felszámolásnál fontos fegyvertény. Ügyféloldalról lényeges, hogy itt – mivel maga az eszköz az ügylet fedezete – kiegészítő fedezet bevonására általában nincs szükség, s az eszköz értékéhez viszonyítva magasabb finanszírozási hányad érhető el, ráadásul hoszszabb futamidővel. (Az önerő mértékében jellemzően 10 százalékpont különbség van a hitel és a lízing között, az előbbi átlagosan 30-40, az utóbbi 20-30 százalék.) A lízing mellett szól az is, hogy nincsenek rejtett költségek – mint például kezelési, illetve a hitel esetében előírt kötelező számlavezetési díj –, és ez jelentős megtakarítást jelent. S bár az illeték mértéke kedvezőtlennek tekinthető, a jelentősége kezd marginálissá válni, főként, hogy többek számára ez lehet az egyetlen esély a külső forráshoz való hozzájutáshoz. Bár a bírálati folyamat a bankcsoport sajátosságaiból adódóan hasonló a hitel és a lízing esetében, ráadásul a szigorítás ezt a területet sem kerüli el, ugyanaz a hitelelbíráló bizottság elutasíthatja egy adott vállalat hiteligényét, ám zöld utat adhat a lízingfinanszírozásnak – mutat rá Kiss Zoltán.

Ez a szemléletváltás jellemzi a Hypo Alpe-Adria Leasinget is, az ügyleteket hitel helyett a lízing irányába viszik el, és nagyobb teret kapnak a kis és közepes volumenű ügyletek 2009-ben. Az ingatlan, ha lízingelik az ügyfelek, korántsem veszélyes üzletág, ráadásul a legjobb fedezetnek számít, főként, mert a magyar ingatlanpiac nem túlárazott, szemben néhány kelet-közép-európai országéval – vetette fel a vezérigazgató.

Ami a jövőbeni terveket illeti, a lízingcégnél az ingatlan aránya 60 százalékra mérséklődik a mostani 80-ról, míg az eszközfinanszírozás 40-re nő. Ezen belül egyharmadot tesz ki a hajó, a repülő, amely stabil területnek számít Kiss Zoltán szerint, s hasonló arányt képvisel majd az egészségügyi berendezések lízingje is – e szegmensben, válság ide vagy oda, bőven van mit fejleszteni. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.