BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Titokzatos vevő a Molban

Tegnapi lapzártánkig nem derült ki, milyen titokzatos befektető vásárolta meg a Mol részvényeinek 7 százalékát. Az biztosnak tűnik, hogy nem az OMV a vásárló – ezt lapunknak egy az osztrák céghez közeli forrás megerősítette, és a piaci szereplők is úgy értesültek, a Mollal baráti viszonyban lévő közel-keleti cég lehet a vevő. Az eladók pedig egyebek között hazai alapkezelők lehettek, vagyis a Mol közkézen forgó részvényeiből vásárolt be az új tulajdonos, s ezzel a közkézhányad nagymértékben csökkent. „Ez önmagában inkább kissé negatív hírnek számítana, de sokkal többet nyom a latban, hogy ki az új tulajdonos” – mondja a közkézen forgó állomány csökkenéséről Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője. Az ügylet egyébként a tőzsdén kívüli, OTC-piacon jött létre úgynevezett könyvépítési eljárás során, vagyis egy aukción alakult ki az ár, amely végül 12 600 forint lett. Az eladó alapkezelők közül több is jelezte lapunknak, hogy furcsaságokat tapasztalt a könyvépítés körül. Szerda este azt az információt kapták, 14 ezer forintos ár alakult ki, majd felhívták őket, hogy a vevő ennyiért nem vásárol, de 12 600 forinton elfogad még ajánlatokat a könyvzárás után is.

A piaci árra 30 százalék körüli prémiumot ígérő új ajánlat sokaknak tetszett, az aukción ugyanis túlkínálat alakult ki. „Piaci áron adtunk be ajánlatot, és végül csak a mennyiség 40 százalékát vették meg” – mondta lapunknak Loncsák András, az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő részvényportfólió-menedzsere. Hasonló arányban fogadták el egy másik nagy hazai alapkezelő ajánlatát is. Ennek tükrében Loncsák furcsállja a magas árat, ilyen túlkínálat mellett ugyanis olcsóbban is meg lehetett volna szerezni a pakettet.

A Mol tulajdonosi szerkezete még egy ponton módosult a napokban. Az OMV, hogy fokozni tudja rövid távú likviditását, repoügylet keretében 7 milliót adott el részvényeiből a Bayerische Hypo- und Vereinsbanknak, de vissza is vásárolja a részvényeket 2009 márciusában. VG

Adóssággal küszködik az INA?

Sajtóhírek láttak napvilágot arról, hogy a horvát olajtársaság, az INA, amelyben a Molnak 47 százalékos részesedése van, képtelen visszafizetni egymilliárd dollárra rúgó adósságát a zuhanó olajár miatt.

Az INA tegnap cáfolta a hírt. „Nem hinnénk, hogy ilyen forgatókönyv bekövetkezhet, mivel megelőző lépéseket tettünk annak érdekében, hogy kivédjük a globális gazdasági és pénzügyi válság hatásait” – írta a társaság közleményében.

Az INA tegnap cáfolta a hírt. „Nem hinnénk, hogy ilyen forgatókönyv bekövetkezhet, mivel megelőző lépéseket tettünk annak érdekében, hogy kivédjük a globális gazdasági és pénzügyi válság hatásait” – írta a társaság közleményében.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.