BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magán-nyugdíjpénztári tagok – A döntés nehezebb, mint hinné

Nehéz döntés előtt állnak azok az 52 év fölötti magán-nyugdíjpénztári tagok, akiknek az év végéig lehetőségük nyílik visszalépni a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe.

Az érintettek a napokban kapják kézhez a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) erről szóló levelét. Kérdés viszont kinek érdemes élni a lehetőséggel. A szakemberek szerint ezt nem is egyszerű megállapítani. „Nincs olyan hüvelykujjszabály, amelynek alapján egyértelműsíthető, kinek szükséges átlépni” – mondta Fórizs Sándor, az Évgyűrűk Magánnyugdíj-pénztár igazgatótanácsának elnöke a kassza és a Tárki közös kutatását ismertető sajtóeseményen.

Az mindenesetre félő, hogy a tagok közül sokan a múltbeli tapasztalatok alapján rosszul döntenek. Ez történt 1998-ban is, amikor az akkori nyugdíjrendszer és magas infláció láttán beléptek a vegyes rendszerbe, később ugyanis kiderült: a magánpénztárak a nyugdíjemelésekkel nehezen tudnak lépést tartani.

Most pedig attól lehet tartani, hogy a tavalyi rossz hozamok tükrében döntenek újra elhamarkodottan a kliensek, és olyanok is visszalépnek az egypilléres rendszerbe, akiknek maradniuk kellene – figyelmeztet Gál Róbert Iván, a Tárki programvezető kutatója, aki szerint a rosszul választók akár évente egyhavi nyugdíjjal is szegényebbek lehetnek majd.

A kutatás megállapította: a döntéshez nem elegendő figyelembe venni a pénztártag születési évét, ez ugyanis nem határozza meg egyértelműen, hogy a tag a vegyes vagy a tisztán tb-rendszerből számíthat-e magasabb járadékra.

A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.