BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy zuhanás a piacokon

Korrekció. Komoly negatív korrekció köszöntött a piacokra a héten. A BUX index 6 százalékot zuhant az elmúlt két nap alatt, a forint pedig tegnapra a 274-es szintig gyengült az euróval szemben, amire másfél hónapja nem volt példa. Az elemzők szerint ezzel „vízválasztóhoz” érkeztek az árfolyamok, vagyis eldőlhet, mikor ér véget a március óta tartó pénzügyi rali. „Az amerikai indexek március óta 60 százalékot kapaszkodtak, és azóta kevés korrekció történt” – összegez Gyurcsik Attila, a Concorde szakértője. Az elemző szerint a magyar mutatók továbbra is a térség legérzékenyebbjei közé tartoznak, s ahogy az utóbbi fél évben felülteljesítettük a régiót, a mostani lejtmenetben mi vagyunk az alulteljesítők.

A mostani fordulat a bankszektort ütötte ki, az iparág érzékenységét pedig tovább fokozta a hét elején megjelent, az ING feldarabolásáról szóló hír. Pintér András, a Budapest Alapkezelő részvényelemzője szerint trendfordulóról ugyan még korai lenne beszélni, de profitrealizálás zajlik, amit jól mutat, hogy az amerikai fizetőeszköz az euróval szemben 14 havi mélypontról, az 1,51-os szintről kapaszkodott vissza az 1,48-os érték alá. Továbbra is jellemző ugyanakkor az elmúlt hónapokat is meghatározó folyamat: a piacokba pumpált pénz keresi a magasabb hozamú befektetéseket, emiatt egyre több likviditás áramlik a kockázatosabb eszközökbe, vagyis a feltörekvő piacokra, a nyersanyagokba és a vállalati kötvényekbe. Az utóbbi hetekben a térségbe is hatalmas pénztömeg áramlott, és mivel a régiós börzéken felülreprezentáltak a bankpapírok, két oldalról is korrekciós hatás éri ezeket a piacokat, nem csoda, hogy tegnap a BUX mellett a varsói WIG20 és a prágai PX is jelentősen zuhant.

Pintér szerint most az a kérdés, hogy a következő napokban merre mozdulnak a mutatók, ugyanis ha átesnek a mostani támaszon, akkor egy nagyobb esés is kezdődhet. A szakértő azonban egyelőre nem számít drasztikus kijózanodásra, a globális stimulusok ugyanis komoly támaszt biztosítanak a piacoknak, egy 15-20 százalékos korrekció viszont bekövetkezhet. A menet alját azonban nehéz megbecsülni, mivel az amerikai gyorsjelentési szezon még javában tart, és ez folyamatos impulzusokat ad a piacnak. Ami hosszabb távon fontos, az a likviditás alakulása; Pintér szerint a döntéshozók a válság miatt érzékenyebbé váltak a tőkepiaci mozgásokra, és ezért óvatosan, a tőkepiaci hatásokat és reakciókat szem előtt tartva fognak kivonulni a hitelezést ösztönző stratégiákból. Az is látszik, hogy a részvénypiacon egy meredek V alakú kilábalást áraznak a befektetők, e szerint 2011-re beérhetik a vállalati profitok a válság előtti szintet, de ma még ennek kevés jele mutatkozik. GT

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.