BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Biztató jelek az ingatlanüzletágban

Ingatlanpiac. A hazai lízingpiac tendenciái alól az ingatlanüzletág sem tudta kivonni magát 2009-ben, ám már mutatkozik több biztató jel is. A Magyar Lízingszövetség adatai szerint a finanszírozott összeg 55,7 milliárd forintot ért el tavaly, ez közel 69 százalékkal elmarad a 2008-as értéktől. Figyelemre méltó azonban, hogy az utolsó két negyedév már egyértelmű javulást hozott: az októbertől december végéig tartó időszakban ugyanis már 21,86 milliárd forintnyi üzletet finanszíroztak a hazai cégek, ez majdnem kétharmadával több a harmadik negyedévinél, az alig 3,7 milliárdos második negyedévi mennyiségnek pedig nagyjából hatszorosa.
Már mérséklődik a szerződésszám csökkenésének üteme is, igaz, még így is elég magas szinten, 87,7 százalékon áll. Az utolsó negyedév kihelyezései egyébként javarészt pénzügyi lízingben köttettek meg, ezen belül is a vállalati pénzügyi lízing dominált. (A lakossági ingatlanok részesedése viszont mérséklődött.)
Viszonylag optimistán értékeli a közeljövő kilátásait Szente Péter, az Immorent Magyarország ügyvezető igazgatója is, aki szerint nagyot lendíthet az ingatlanüzletág teljesítményén, hogy a pénzügyi tárca hosszú évek után végre megszüntette a lízingfinanszírozás diszkriminációját a visszlízingnél. (A törvény alapján 2010. januártól a kis- és középvállalatok számára nyílik új forrásbevonási lehetőség azáltal, hogy nem terheli őket dupla illetékfizetési kötelezettség abban az esetben, ha visszlízing esetén a saját tulajdonú ingatlanukat használják a forráshoz jutás fedezeteként.) A bankok kockázatéhsége – tette hozzá – várhatóan ebben az évben sem növekszik számottevően, így a lízing mint finanszírozási forma jóval elfogadottabb lehet 2010-ben, mint a korábbi időszakokban volt.
Áttörő változásban ugyanakkor – vélekedett Szente Péter – egyelőre nem lehet bízni, hiszen az irodapiacon a fejlesztések gyakorlatilag teljesen leálltak, egyedül a bevásárlóudvarok jelentik azt a területet, ahol – nagyobb áruházláncok képében – még mindig vannak jelentkezők.
A lízingcégek a válságra reagálva teljesen új struktúrákat hoztak létre, már ami a saját erőre vonatkozó elvárásokat, illetve a kondíciókat illeti, és nem lehet számítani arra, hogy a korábbi évekre jellemző „egymásra licitálás” visszatérne a piacra. Az Immorent portfóliója ugyanakkor sokkal jobb minőségű a piaci átlagnál, amelyben – a jó minőségű ügyfélösszetétel és a konzervatív üzletpolitika mellett – közrejátszik az anyacég több évtizedes tapasztalata is.

Az Erste csoport tagjaként – tette hozzá Szente Péter – megvan az az előnyük is, hogy folyamatos az együttműködés a különböző országokban lévő, helyi Erste Bankok és az Immorent-érdekeltségek között, és a csoporttagoknál elérhető különböző pénzügyi konstrukciók jól kiegészítik egymást. BM

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.