BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kapós a Pénzverő befektetési aranya

Három év alatt több mint 200 millió darabbal csökkent a Magyar Pénzverő kibocsátása. A cég egyre inkább a befektetési aranylapkák és -érmék gyártására koncentrál, de bérmunkában még acéledzést is vállal.

Már gyártja a Magyar Pénzverő Zrt. azt a színarany Liszt Ferenc-emlékérmét, melyet október 21-én bocsát ki a Magyar Nemzeti Bank. A Pénzverő fő tevékenysége az MNB megrendelésére forgalmi és emlékpénzérmék gyártása, ez teszi ki az idei árbevétel mintegy felét – tájékoztatta lapunkat Gaál Ferenc, a cég vezérigazgatója.

A bevétel másik fele piaci tevékenységből származik: a saját kibocsátású érmék gyártásához tartozik a cégnél az egyedi megrendelésre történő munka is. Emellett a szabad kapacitást különböző szolgáltatásokkal kötik le. A legjelentősebb bérmunka a fém alkatrészek edzése: különböző gépgyártó vállalatok speciális alkatrészeit edzik hőkezeléssel.

Ami a nemesfém emlékpénzérmék gyártását illeti, ezek esetében a vevőkör elsősorban a numizmatikusokból áll, de vannak úgynevezett tematikus gyűjtők is, akik csak irodalmi vagy történelmi hírességek érméit vásárolják. A harmadik csoport az alkalmi vevőké, akik csak egy-egy érmét vesznek vagy ajándékként vásárolnak elsősorban ezüstérmeket.

Egyre nő viszont azok köre, akik befektetési céllal vásárolják az aranyat. A Pénzverő 5 és 50 gramm között számos kivitelben gyárt aranylapkát befektetési célokra. Mivel azonban nagyon nő a kereslet, az osztrák pénzverdétől vásárol a cég, ha kapacitása nem elegendő a vásárlói igények kielégítésére.

„Természetesen az osztrák befektetési arany is jól ismert a gyűjtők körében. Ugyanakkor mind a magyar, mind az osztrák pénzverő visszavásárlási garanciával értékesíti a lapkákat, hiszen a vevő számára fontos a tudat, hogy bármikor pénzzé teheti a készletét. A visszavásárlási garancia a tőzsdei árfolyamhoz kötődik” – foglalta össze Gaál Ferenc, hozzátéve, hogy a Pénzverő tavaly mintegy 100 millió forint értékben forgalmazott befektetési aranyat, ám az idén akár az 50 százalékot is elérheti a forgalombővülés. Ugyanilyen arányban nő az érmeértékesítés is, így az aranylapkák és -érmek együttes forgalma ebben az évben meg fogja közelíteni a 800 millió forintot.

Az emlékérmék jó részét ugyanakkor ezüstből készítik, azonban az ezüstérmék iránt csökkent az érdeklődés a fém folyamatos drágulása miatt, amit döntően az ipari kereslet növekedése okozott. Pontosabban: az ezüstpiacon mutatkozó relatív hiány kialakulásáért piaci elemzők Kínát teszi felelőssé, amely évtizedeken keresztül ezüstexportőr volt, de a belföldi ipari és befektetői kereslet növekedése miatt mostanra már ezüstbehozatalra szorul. Míg 2005-ben még több mint 100 millió uncia ezüstöt exportált, 2010-ben a kereslet kielégítéséhez már több mint 120 millió behozatala vált szükségessé.

Ipari fém lévén az ezüst az EU-ban áfaköteles, míg a befektetési arany nem, és ez is meghatározza piaci fogadtatásukat: a gyűjtők nem szeretnek adóköteles termékbe fektetni. A vásárlóerő csökkenése azonban különösen érzékenyen érinti a saját kibocsátású ezüstérmék forgalmazását: a tavalyi 300 millió

forintnál 20-30 százalékkal kevesebb lesz az ezüstérmék értékesítéséből származó bevétel.

A Pénzverő az elmúlt években a forgalmipénzérme-gyártás zuhanása miatt komoly létszámcsökkentésre kényszerült: a 2008-as hetvennel szemben ma csupán 38-an dolgoznak a cégnél. Az idei árbevétel a remények szerint elérheti a 3,5 milliárd forintot, de ebben nagy szerepe van az arany drágulásának és a forint gyengülésének.

A forgalmi érmék gyártása

elsőként az egy- és kétforintosok kivonása miatt mérséklődött évente mintegy 150 millió darabbal. Azóta pedig az érmeigény esését az okozta, hogy egyre többen fizetnek kártyával, ráadásul a kiskereskedelem mellett az idegenforgalom is esik. Márpedig az érméket

nem váltják vissza a bankok, így évente sok millió darab vándorol külföldre a turisták zsebében.

Nőhet az árfolyam

Mivel a befektetők a gazdasági válság idején az aranyba menekülnek, jövőre újabb rekordot érhet el az arany árfolyama – állítja a Morgan Stanley, csatlakozva a Crédit Suisse AG és a Goldman Sachs prognózisához.


Demeter Kálmán Nőhet az árfolyam Mivel a befektetők a gazdasági válság idején az aranyba menekülnek, jövőre újabb rekordot érhet el az arany árfolyama – állítja a Morgan Stanley, csatlakozva a Crédit Suisse AG és a Goldman Sachs prognózisához. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.