BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Továbbra sem kell félnünk: A svájci jegybank védi a frankhiteleseket

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Az árfolyamküszöb bevezetése egy extrém lépés volt, egy extrém helyzetben, és továbbra is megfelelő válasz a jelenlegi kihívásokra – mondta Thomas Jordan, a Svájci Nemzeti Bank (SNB) elnöke.

Az SNB tavaly szeptember 6-én vezette be az 1,20-as euró/frank átváltási árfolyamot, miután a frank paritás közelébe erősödött a közös európai deviza ellenében augusztusban. A központi bank akkor azért vezette be a küszöbértéket, mert a svájci gazdaságot recessziós és deflációs kockázatok fenyegették.

Az SNB közel egy éve sikeresen védi meg az 1,20-as átváltási árfolyamot, noha az euróövezeti adósságválság közepette többször is tesztelték a piaci szereplők a központi bank elkötelezettségét.

Ha a frank paritásra erősödne az euróval szemben, akkor az euró/forint árfolyam megegyezne a frank/forint árfolyammal. Ez nem csak a svájci gazdaságnak, hanem a magyarországi frankhiteleseknek is fájdalmas lenne.

Az SNB elnöke egy televíziós interjúban azt mondta, hogy a jegybank nem tervezi az „exit stratégiát”, vagyis az 1,20-as árfolyamküszöb eltörlését. „A küszöb bevezetése egy extrém intézkedés volt egy extrém helyzetben” – mondta Thomas Jordan.

Hangsúlyozta, hogy az árfolyamküszöb nem tart örökké, de jelenleg nem merül fel kérdésként az eltörlése. Ez a megfelelő monetáris politika azokkal a kihívásokkal szemben, amelyekkel jelenleg szembenézünk – tette hozzá.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.