BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem adnak hitelt a hitelintézetek

„Nem tudom, létezik-e ma olyan cég Magyarországon, amelyik a bankok hitelezési kritériumainak megfelel” – mondta Majoros Béla, a Csaba Metál Zrt. vezérigazgatója a Világgazdaság vállalati hitelezési konferenciáján. A konferencián több cégvezető is megosztotta tapasztalatait arról, milyen nehézségekkel szembesült, amikor finanszírozást keresett. A Csaba Metál például hiába stabil a vevőköre, és fizeti rendesen a számláit, többször is kénytelen volt bankot váltani, mivel nem jutott forrásokhoz, ilyen körülmények között pedig nagyon nehéz finanszíroznia a forgóeszközeit.

Majoros szerint a banki kockázatkezelők csak a papírokat és a számokat figyelik, a cégre és a cégvezetőre valójában nem kíváncsiak. Amikor egy bank vezetői vették a fáradságot, és megnézték a Csaba Metál működését személyesen is, a cég mindig megkapta a szükséges hitelt. A banki kockázatkezelők viszont megfoghatatlan, elérhetetlen figurák a cégvezetők számára, a vállalkozók nem is értik meg az elbírálás szempontjait – mondta Majoros.

A legnagyobb szállodaláncok tulajdonosai most a bankok, a kétes hitelállomány horribilis összeg lehet – mondta Baldauf Csaba, a Kolping Hote ügyvezető igazgatója. A szállodavezető banki tapasztalatai is rosszak, 2008-ban több bankkal is tárgyalt, de végül egy kivételével mindegyik elutasította a hitelkérelmüket. Később annál a banknál, amelyik végül hitelezte őket, úgy döntöttek, hogy fűnyíróelv alapján csökkentik a hitelezést, így ismét finanszírozás nélkül maradtak. Mivel a szálloda 50 százalékig német tulajdonban van, végül külföldről jutottak hitelhez.

Egy korábbi vállalkozásában szerzett tőkéből alapította cégét Slezák Tamás, a robogókat gyártó Moveo vezérigazgatója. Saját pénzéből mintegy 100 millió forintot tett a cégbe, de ez nem volt elég, ezért kockázati tőkét próbált bevonni a Jeremie program keretében, de nem jártak sikerrel. Hasonlóan járt a vállalkozó egyik zöld energetikai beruházása is, projekthitelt arra sem kapnak, így hiába lennének vevőik, nem tudnak elindulni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.