BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megúszhatjuk a tőzsdekrachot?

Látványosan megbillentek a világ részvénypiacai az elmúlt napokban, és egyre nő a valószínűsége, hogy ezúttal valóban megindul a rég várt korrekció. A visszaesés a fejlett piacokon talán nem indít el tartósabb lejtmenetet, de a feltörekvő országok gondjai csak mélyülhetnek. Ezzel együtt egy korrekció vonzó lehetőségeket is szülhet, érdemes résen lenni a kisbefektetőknek.

Az év eleje óta látott részvénypiaci mozgások is tanulságosak, leginkább a 2013-ban nagy nyerőnek számító fejlett piacok elgyengüléséről, és az egyébként is folyamatosan lemorzsolódó feltörekvő piacok további hanyatlásáról árulkodnak. Különösen utóbbi piacokon lát a KBC Equitas elemzője hosszasan elnyúló problémákat, amik tartósan beárnyékolják a kilátásokat.

Egyelőre nincs ok azt feltételezni, hogy újabb katasztrofális összeomlás készülődne, rögzíti ugyanakkor az elemzés. Valószínűbbnek tűnik, hogy a fontos fejlett piacokon, Amerikában és Nyugat-Európában inkább egy "egészséges” korrekció megy végbe, ez pedig újabb beszállási lehetőségeket is teremthet. A gyorsjelentési szezon eddigi reakciói sem egyértelműen pozitívak.

Kedvező jelnek tekinthető, hogy mind az amerikai, mind az eurózóna gazdasága alapvetően pozitív pályán halad. A gazdasági alapok megszilárdulását a részvénypiac jó előre árazta, ennek is betudható az elmúlt évek nagy menetelése. A feltörekvő piacokon azonban nagyobb a baj. Számos fejlődő országban nem egyedül a Fed visszavonulása okoz problémát, a jelentős folyó fizetési mérleg hiánnyal küzdő országok devizái és részvényindexei drasztikus tőkemenekítésről árulkodnak. Az indiai és török jegybank már kamatemeléssel reagált, utóbbi kifejezetten drasztikussal. Ez a magyar eszközökre sem vet túl jó fényt.

Több kisebb feltörekvő országban véres konfliktusokig fokozódott a helyzet, aminek hátterében mindig gazdasági kérdések állnak. A bizonytalanságot csak tetézi, hogy a korábban mindenki kedvencének számító, de csúnyán megbicsakló Törökországtól kezdve Dél-Afrikán át a másik új feltörekvő piaci "üdvöske” Indonéziáig több fontos országban is elnöki vagy parlamenti választásokat tartanak idén.

Magyarország is szenved: a  globális bizonytalanság természetszerűleg negatívan hat a forintra és magyar eszközökre, dacára annak, hogy az alacsony infláció és a folyó fizetési mérleg többlete látszólag megkülönböztet minket az említett piacoktól. A kedvező kép sajnos részben illúzió, az infláció mesterségesen alacsony, a folyó fizetési mérleg pedig a beruházások és a fogyasztás élénkülésével gyorsan deficitessé válhat.

A forint és a magyar kötvénypiac nem ígérkezik most jó befektetésnek, bár pániktól nem kell tartani egyik piacon sem. A kamatvágások ellenére a kötvényhozamok csökkenése már nem valószínű a fejlett piaci hozamemelkedés miatt, viszont az erőltetett kamatvágás sérülékennyé teszi a forintot, ha valóban tartósabban borús marad a hangulat a világban.

A magyar és régiós részvénypiac ugyanakkor a nagy feltörekvő piacokhoz és a fejlett piacokhoz képest is alulértékelt. Ez nem jelenti, hogy egy erőteljesebb eladói hullám alól teljesen ki húzhatná magát a budapesti tőzsde, de egyfelől némi támaszt azért nyújthat, másfelől pedig a vihar elmúltával kecsegtető lehetőségeket nyithat a közép-kelet-európai térségben.

Ezért a kisbefektetőknek inkább türelmet javasol egyelőre a KBC elemzője, a következő hetek nem feltétlenül a látványos befektetési lehetőségekről, hanem az ezekre való várásról szólnak majd. Persze nem szükséges hajszálpontosan a piac alját eltalálni, ha hosszú távon vonzó sztorira bukkan bárki is, azt az átmeneti korrekció fenyegetése ellenére is érdemes lehet kihasználni, ha a társaság fundamentumaiban biztosak vagyunk.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.