BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csökkenés jöhet ma a tőzsdén

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Új csúcsok napon belül. A DAX, a Dow Jones és az S&P500 is új csúcsot csinált napon belül, és mindegyik új csúcson is zárt. Vagyis bizonyos szempontból minden rendben van, azon túlmenően, hogy publikációs hibák (ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser index) borzolták a kedélyeket. Ennek ellenére a legtöbb befektető vagy spekuláns pesszimista. Még mi is a pesszimizmus átmeneti győzelmére fogadtunk tegnap annak köszönhetően, hogy pl. a DAX a lélektani 10.000 pontos határ közelébe érkezett - írja az Erste elemzése.

Miközben fundamentális oldalról nézve továbbra is pozitívak vagyunk, technikailag számos kérdőjel jelenik meg a piacon, pro és kontra is. Nehéz dönteni a rövidtávú kisebb mozgások tekintetében, ezt mutatja a piaci szereplők viselkedése is. Mindenesetre tegnap a BUX nagy kanócot hagyott, ami negatív jel a folytatás tekintetében. Végignézve a piacokat inkább a kivárás jellemző, miközben a részvények az egyes cégspecifikus híreknek megfelelően tudnak kissé nagyobb mozgást produkálni.

A tegnapi jelentősen alacsonyabb német inflációs adat azt sugallja, hogy a mai napon megjelenő euró zónás infláció is mutathat meglepetést. Az pedig erősítené azt a nézetet, hogy az EKB nemcsak kamatot vág csütörtökön, hanem akár valamiféle mennyiségi lazítást is elindít.

USA
- Eséssel indult a kereskedés a tengerentúli börzéken, az átmeneti rossz hangulat azonban elmúlt, miután kiderült, hogy az ISM szoftverhiba miatt rosszabb adatot közölt. Az S&P500 és a Dow Jones indexeknek sikerült pluszba lendülniük, egyedül a Nasdaq zárt pirosban (Dow 0,16%, Nasdaq -0,13%, S&P500 0,07%).
- A Dow Jones komponensei közül a Caterpillar (1,7%) teljesített a legjobban, a vesztesek táborát az Exxon Mobil (-0,6%) vezette.
- Az ISM tegnap szoftverhiba miatt rossz számot publikált májusra vonatkozóan, a feldolgozóipari index helyes értéke 56 pont, ami 1,1 ponttal magasabb a korábbi értéknél és az 55,5 pontos várakozásokat is meghaladja.
- Tegnap tartotta szokásos éves fejlesztői konferenciáját az Apple, ahol bemutatták az új iOS8 szoftvert. Több érdekesség is elhangzott a konferencián, de nagy horderejű bejelentés nem történt. A részvény árfolyama 0,7%-os süllyedt.
- ISM New York indexet publikálnak délután, illetve a májusi gépjármű értékesítési adatok is megjelennek.

Európa
- Oldalazással telt a tegnapi kereskedés Nyugat-Európában (FTSE100 0,28%, DAX 0,07%, CAC40
- 0,08%).
- Az euró zónából is fontos adatok érkeznek: májusi előzetes inflációt publikálnak, a várakozás 0,6%, illetve áprilisi munkanélküliségi ráta is érkezik, a várakozás 11,8%.

Olaj, arany
- A WTI árfolyama 102,6 dolláron volt ma reggel. Az árfolyam fel és lefelé is mozgott napközben. A befektetők elsősorban a készletek változására koncentrálnak. A becslések 1 millió hordó csökkenésről szólnak. A készletváltozás mellett a líbiai kikötők megnyitása van a figyelem középpontjában. A tegnapi kínai növekedési adat is segített fenntartani az amerikai könnyűolaj árfolyamát.
- Az arany 1.246 dollár körül volt ma reggel. A tegnapi kedvező USA makroadatok tovább gyengítették az arany kurzusát, mivel a befektetők egyre kevésbé kedvelik a nemesfémet.

Devizák
- Pozitív makroadatok láttak napvilágot tegnap a tengerentúlról, aminek hatására erősödött a dollár. Az EUR/USD árfolyama a 200 napos mozgóátlagról lefordulva 1,3635-ös értékről 1,3597-ig zuhant.
- A forint kissé elfáradt a tegnapi kereskedésben, így az EUR/HUF árfolyam ismét a 200 napos mozgóátlag fölé emelkedett, és a devizapár 304,1-es árfolyamon zárta a kereskedést.

Távol-Kelet
- A Nikkei 0,9%-ot, a Hang Seng 0,7%-ot, a Shanghai index pedig 0,3%-ot emelkedett.
- A kínai részvénypiacoknak a tegnapi szünnap miatt csak ma volt lehetősége reagálni a péntek délutáni kormányzati bejelentésekre, így a pozitív hangulatot a mai vártnál gyengébb adat sem tudta elrontani. Ugyanis a HSBC végleges májusi PMI értéke csak 49,4 pont lett, szemben az előzetes 49,7 pontos értékkel.
- Kamatdöntő ülést tartott az ausztrál és az indiai jegybank is, a várakozásoknak megfelelően egyik sem változtatott a monetáris kondíciókon.
- Ausztráliában a kiskereskedelmi forgalom bővülése kissé elmaradt a várttól, a hó/hó alapon becsült 0,3% helyett csak 0,2% volt a növekedés tényleges mértéke.

Határidős piacok
- Vegyes képet mutattak a határidős indexek ma reggel, de a főbb piacok (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a negatív tartományban voltak.

Vállalati hírek
- Ma forog utoljára osztalékszelvénnyel a Richter. A cég 57 forintos részvényenkénti osztalékot fizet.
- A Richter 2014. május 30-án 30.000 darab saját részvényt vásárolt 4.189 forintos átlagáron. A társaság saját részvény állománya a tranzakciót követően 100.447 darab, csoport szinten 205.947 darab.
- A MOL az OTP-vel fennálló értékpapírkölcsönzési-keretszerződés alapján 371.301 darab "A" sorozatú MOL részvényt adott kölcsön az OTP-nek 2014. június 2-án. Ennek megfelelően a MOL tulajdonában jelenleg 2.470.846 darab „A” sorozatú és 578 darab „C” sorozatú MOL részvény van.
- A Kúria ma délelőtt 10-kor dönt az árfolyamrésről a Kásler kontra OTP perben. A Kúria döntése erre az egyedi esetre vonatkozik, de alapul szolgálhat az ősszel várható jogegységi határozathoz. Egy esetleges negatív döntés számításaink szerint 5 milliárd forint veszteséget jelent az OTP-nek.
- Az FHB bejelentette, hogy a Magyar Takarék Befektetési és Vagyongazdálkodási Zrt. (MATAK) és a Magyar Posta közötti tranzakció lezárult. Az FHB 25%-ot birtokol a MATAK Zrt-ben, mely cég 35,52%-os tulajdonrésszel rendelkezik a Takarékbankban, így az FHB közvetve 8,88%-os pakettet birtokol a Takarékbankban. Árfolyamhatásra nem számítunk a hír kapcsán.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.