BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A többség szívesen foglalkozik a pénzügyeivel

Bár a legtöbben átlapozzák az újságok gazdasági rovatában közölt táblázatokat és grafikonokat, úgy tűnik, saját pénzügyeik kezelése már sokkal jobban érdekli az embereket: a megkérdezettek 80 százaléka mondta, hogy szívesen foglalkozik a pénzügyeivel és szeretné tudatosabban kontrollálni, hogy mire mennyit költ ─ derül ki a MasterCard és az Ipsos MORI legújabb európai felméréséből.

A hat vizsgált országban a megkérdezettek 77 százaléka rendszeresen ellenőrzi a bankszámla-egyenlegét, és 79 százaléka tudja pontosan, mennyit használt fel a hitelkeretéből. Az európaiak 66 százaléka olvassa el rendszeresen a bankja vagy kártyakibocsátó pénzintézetéte által küldött leveleket.  Sokan bizalmatlanok a bankjukkal szemben, így szívesen vennék saját kezükbe a pénzügyeik irányítását: a megkérdezetteknek csupán 54 százaléka bízik a bankjában, és csupán 31 százaléka állította, hogy megfelelő tájékoztatást kap a bankjától.

A legtöbb ember, a válaszadók 64 százaléka igyekszik elkerülni a pénzügyek kontrollálását nehezítő helyzeteket, például a hitelből történő vásárlást.

Az online hozzáférés ellenére azonban még mindig sokan “befőttes üvegekben” tartják vagy teszik félre a pénzüket, akár túl sok, akár túl kevés van belőle. Akik otthon tárolják a megtakarított pénzüket, ezt azzal magyarázzák, hogy a “bankban tartott pénzzel könnyelműbben bánnak és könnyebben elköltik, ha nem figyelnek oda”. A válaszadók 64 százaléka mondta azt, hogy szívesebben használ a mindennapok során kártyát, mint készpénzt (42 százalék).  

Az örök kérdésre, hogy kinél van a családi kassza kulcsa, a válasz az, hogy inkább a nőknél. A megkérdezett nők 83 százaléka mondta, hogy szoros kontroll alatt tartja a háztartási pénzügyeket, szemben a férfiak 78 százalékával.

“Napjainkban az emberek minden eddiginél tudatosabban akarják kezelni a pénzügyeiket, és ennek érdekében szívesen próbálnak ki új technológiai megoldásokat is” ─ mondta  Carlo Enrico, a MasterCard közép-európai divíziójának vezetője.

A 13 évesnél idősebb gyerekek szüleinek 70 százaléka szerint az előrefizetett kártyákkal könnyebb a gyerekek pénzügyi tudatosságra való nevelése. A válaszadók 67 százaléka szerint az előrefizetett kártyák használata biztonságosabb, ha külföldre utazunk.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.