A globális hangulat optimista, a Dow és az S&P500 is történelmi csúcsra, a Nasdaq pedig több éves csúcsra tört. Az év utolsó néhány napjában már az emelkedésé lehet a főszerep, az alapkezelők megpróbálhatják még feljebb húzni a részvénypiacokat és ezzel egy jó évet zárni. Persze óriási forgalomra és túl sok izgalomra már nem szabad számítani.
Nemzetközi hírek
USA
- Nyitva tartottak pénteken a tengerentúli börzék, és mérsékelt emelkedéssel zárták a kereskedést (Dow 0,13%, Nasdaq 0,7%, S&P500 0,34%).
- Az S&P500 és a Dow Jones index is történelmi csúcson zárta a kereskedést, a Nasdaq index pedig utoljára 2000 márciusában látott szintekre kapaszkodott. 1991 óta a legerősebb karácsony előtti rallyt láthattunk a Dow Jones piacán.
- Múlt kedden publikálták a harmadik negyedéves végleges GDP adatot, amely lényegesen jobb lett a várakozásoknál. 3,9% helyett 5%-kal bővült a tengerentúli gazdaság évesített negyedéves alapon, amely 11 éves rekordnak felel meg. Az adat még a legoptimistább 4,5%-os becslésnél is lényegesen jobb.
- A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe 93,6 pontra emelkedett decemberben, amely 2007 januárja óta nem látott érték.
- A múlt hét második felében nem érkezett fontos makrogazdasági adat a tengerentúlról, és a mai kereskedésben sem lesznek izgalmas adatok.
Európa
- Az orosz jegybank friss statisztikája szerint a jegybank devizatartaléka 6 éves mélypontra, 398,9 milliárd dollárra esett, ami 22%-kal alacsonyabb, mint az év elején. A legutóbbi riport óta 15,7 milliárd dollárral csökkent a tartalék nagysága.
- A rubel védelme érdekében az állami tartalékokat is felhasználná az állam. A Financial Times értesülései szerint 5 orosz vállalatnak, például a Rosznyeftnek és a Gazpromnak is március végére az októberi szintre kell lecsökkentenie devizatartalékait. Bár a rubel sikeres stabilizálása esetén az érintett vállalatoknak a devizaeladásból akár árfolyamnyeresége is keletkezhet mégis szokatlan az ilyen mértékű ráhatás a magánvállalatokra.
- Az elmúlt hetek orosz pánikja elmúlni látszik, az USDRUB árfolyam megnyugodott, így a devizapár jegyzése mára visszatért 55-ös érték környékére.
- Már az orosz pénzügyminiszter is pesszimistán nyilatkozik az orosz gazdasági kilátásokat illetően. Előrejelzése szerint jövőre 4%-kal csökkenhet a GDP és 10% körül lehet az infláció a jövő év egészét tekintve.
- Ma délután tartja a görög parlament az elnökválasztást, melynek sikertelensége esetén jövő év elején előrehozott választások következhetnek, mely azonban nem lenne érdeke a jelenlegi parlamenti pártok többségének, így valószínűbb, hogy a kisebbik rosszat választják és megegyezésre jutnak az elnök személyét illetően.
Olaj, arany
- Az EIA adatai alapján 7,27 millió hordóval 387,2 millió hordóra nőttek a kőolajkészletek, ami június óta a legmagasabb készletadat. Ennek ellenére további érezhető olajáresés már nem volt tapasztalható, a WTI típusú kőolaj árfolyama 55 dollárhoz tapadt.
- Néhány napnyi gyengélkedést követően hirtelen magához tért az arany árfolyama, ami ismételten a 20 és a 30 napos mozgóátlag 1200 dollár körüli értékéhez ugrott.
Devizák
- Az amerikai 5,0%-os GDP növekedésről szóló adat hatására a dollár erősödött az euróval szemben és ma reggel már 1,218- környékén alakul az EURUSD devizapár jegyzése. A rendkívül jó amerikai növekedési adatból ugyanis korábbi amerikai kamatemelésre lehet következtetni, ez pedig erősíti a dollárt az euróval szemben.
- Hiába telt alapjában véve nyugodtan a karácsonyi ünnep a nyitva tartó részvény és devizapiacokon, a forint mégis elgyengült az euróval és a dollárral szemben is. Az EURHUF árfolyam 317,2-es idei csúcsokat tesztelte, innen azonban ma már lefordulhat.
Távol-Kelet
- A Nikkei 0,5%-ot csökkent, ugyanakkor a Hang Seng 1,8%-ot, a Shanghai index pedig 0,6%-ot emelkedett ma reggel.
- A japán parlament ismét Abe Shinzo-t választotta miniszterelnöknek, ez azonban csak formalitásnak számít, ugyanis pártja több mint 2/3-os többséget szerzett az előrehozott választásokon.
- Hétvégén japánban 29 milliárd dolláros fiskális élénkítésről döntöttek, ami egyfelől kedvezményes hitellehetőséget takar kis és közép vállalatok részére, másrészt a legszegényebbek fogyasztását igyekszik növelni. A legrászorultabbak számára vásárlási kuponokat biztosítanak. A gazdasági miniszter jelezte, hogy a gazdaságélénkítő lépés nem jár új államkötvények kibocsátásával.
- Meg nem erősített hírek szerint 333 millió dollárért eladta japán lakossági üzletágát a Citigroup a Mitsui Banking Corp-nak.
- A kínai statisztikai hivatal közleménye szerint novemberben a kínai ipari vállalatok profittömege 4,2%- kal esett vissza az egy évvel ezelőtti értékről, ami a legnagyobb mértékű csökkenés 2012 augusztusa óta. Az újabb gyenge kínai makroadat ismét alapot biztosított a kínai lazításról szóló spekulációknak.
- A kínai jegybank megváltoztatta a nem banki pénzügyi intézmények tartalékára vonatkozó szabályozást, ami segítheti a hitelezést és a növekedést is.
Határidős piacok
- Mérsékelt emelkedést mutatnak a határidős piacok a reggeli kereskedésben
Vállalati hírek
- Az AXA 2015-ben belépni készül az egyiptomi biztosítási piacra, ahol a GDP-nek csak 0,7%-a származik biztosítási tevékenységből és a biztosítási penetráció még meglehetősen alacsony, így egy potenciálisan növekvő piacra tervez belépni az AXA. A hír pozitív, de árfolyamhatásra nem számítunk.
- Az Israel Electric 6 főt függesztett fel, annak gyanújával, hogy 2000 és 2005 között 20 millió dollár értékben fogadtak el kenőpénzt a Siemenstől. Árfolyamhatásra nem számítunk a hír kapcsán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.