A nap vesztese: lengyel bankok
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságLengyelországban a hét végén parlamenti választásokat tartottak, melynek nyertese a Jog és Igazságosság párt lett. A párt győzelme nem jó hír a lengyel bankok számára, a párt ugyanis a magyarhoz hasonló mértékű különadó bevezetését és a lakossági frankhitelek banki teherviseléssel történő konverzióját tervezi. Míg az éves magyar bankadó a mérlegfőösszeg közel 0,53 százalékára rúg idén és (legalábbis az elfogadott törvénymódosítás alapján) 0,31 százalékra jövőre, a lengyel választások győztese 0,39 százalékos mérlegfőösszeg-arányos kulcs bevezetését tervezi 2016-tól. A bankadó ellenére azt is elvárnák a bankoktól, hogy jobban támogassák a gazdasági növekedést. A választási eredmények hatására a lengyel bankok eladói nyomás alá kerültek: a PKO három százalékot, a Pekao és az mBank pedig több mint egy százalékot gyengült.


