Egyszer fent, egyszer lent
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságA nap nyertese: K+S
Igen jelentős, 7 százalék feletti emelkedést mutatott a szerdai kereskedésben a német műtrágyagyártó, a K+S árfolyama, ami elsősorban a vállalat felvásárlásával kapcsolatos piaci spekulációknak köszönhető. Ezt az éleszthette fel, hogy a német a Platow Brief tőzsdei hírlevél arról számolt be, hogy a kanadai Potash új felvásárlási ajánlatot készült tenni a vállalatra. Erre viszont az említett forrás szerint nagy valószínűséggel csak jövő tavasszal kerülne sor. A rivális Potash augusztusban tett már egy 7,9 milliárd eurós felvásárlási ajánlatot a K+S-re, ezt azonban akkor a német cég vezetése kevésnek tartotta. A Potash ezt követően, a kedvezőtlen piaci körülményekre hivatkozva, hivatalosan is visszavonta ajánlatát. A kanadai vállalatnak azért lehet előnyös az akvizíció, mert üzletét jól kiegészítik a K+S tevékenységei.
A nap vesztese: Anglo American
Közel 8 százalékot zuhant szerdán a londoni kereskedésben az Anglo American bányászati vállalat részvényeinek árfolyama – elsősorban az HSBC kedvezőtlen hangvételű elemzése miatt. E szerint a bányatársaság hiába fogja vissza osztalékfizetését és csökkenti költségeit, várhatóan továbbra is apad majd a készpénzállománya, ettől pedig láthatóan megijedtek a befektetők. Az HSBC csökkentésre rontotta a részvényekre vonatkozó ajánlását, és 410 penny célárat határozott meg a papírokra. Az Anglo American 3 milliárd dollár értékben kíván forrást szerezni, elsősorban eszközeinek eladása és költségcsökkentések révén. A problémákat leginkább a kínai gazdaság lassulása okozza, ami a szektor több más szereplőjét, köztük a Glencore-t is nagy bajba sodorta. Júliusban az Anglo American azt közölte, hogy nettó hitelállománya 11,9 milliárd dollárt tesz ki.


