Az aranyat illetően is unortodox a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy miközben a World Gold Council adatai szerint a világ jegybankjai négy és fél éve folyamatosan növelik az arany arányát nemzetközi tartalékaik között – hogy így csökkentsék dollárkitettségüket –, az MNB egy unciányit (1 uncia = 31,1035 gramm) sem vett.
A mostani adminisztráció mentségére szóljon, hogy ez a passzivitás már 1992 októbere óta tart. Akkorra apadt az 1989 májusában még 65 tonnás aranytartalék 3 tonnára, miután kellett a pénz ahhoz, hogy a tetemes államadósság miatt ne menjen csődbe az ország. Surányi György elnöksége alatt a jegybank egy uncia aranyért 370 dollárt kapott. Az aranytartalék leépítését a nemzetközi tendenciákkal próbálta elfogadtatni, miszerint az arany hozama jóval kisebb, mint az érte kapott amerikai valutáé.
Azóta azonban már nem számít a külföldi trend. Az MNB nem szállt be az aranyba annak 12 évig tartó szárnyalásakor, melynek során az árfolyam a 2001-es 300 dollárról 2012-re egészen 1900 dollárig szaladt. A kimaradásra az volt a magyarázat, hogy a devizát akkoriban kedvezően tudta befektetni a nemzetközi kötvénypiacon. Az MNB azonban az utóbbi két és fél évben sem vásárolt sárga nemesfémet, amióta az addigi szárnyalás korrekcióját követően a jegyzése beállt az 1200-1400 dollár körüli sávba. Sőt, június óta még ennél is olcsóbb lett az arany, jelenleg kevesebb mint 1100 dollárért is meg lehet szerezni – utoljára öt és fél éve állt ilyen alacsonyan.
A Világgazdaság azon kérdésére, miért nem használja ki ezt a lehetőséget a jegybank, az MNB a külföldi aranyvásárlások ismeretében furcsa választ adott. E szerint „folyamatosan figyelemmel kíséri a legfrissebb nemzetközi tendenciákat az aranytartalék kezelésének terén, és a befektetési megfontolások mellett minden lehetséges szempontot (például a befektetések biztonsága) messzemenően figyelembe véve hozza meg döntéseit”. Kiemelték: az általuk kezelt egyedi befektetések paraméterei, továbbá a befektetések stratégiai kérdései bizalmas információnak minősülnek, ezáltal a közvélemény számára nem megismerhetők. Mégis az MNB által havonta publikált adatokból mindenki láthatja, hogy az aranytartalék október 31-én is 3 tonnát tett ki.
Az ország külső sérülékenységének szempontjából az aranyat és devizaköveteléseket együttesen tartalmazó nemzetközi tartalékok nagysága számít, nem pedig az összetétele – szól az MNB további érvelése. Úgy hírlik, hogy aranykészletét az MNB Londonban tárolja. Azt nem tudni, hogy milyen formában és melyik bankban, de valószínűleg a London Bullion Market Associaton által kibocsátott Good Delivery aranytömbökben, hiszen ezeket az aranytömböket ajánlják leginkább fizikai arany vásárlásakor.
a dél-európai országot az Egyesült Államok követi, Görögországot és Tádzsikisztánt megelőzve. E tarka rangsor is azt jelzi, nem lehet általános szabályt felvázolni, az egyes országok aranyhoz való viszonya független a fejlettségüktől, földrajzi elhelyezkedésüktől vagy a nemzetközi kereskedelemben betöltött szerepüktől. Az aranytartalék 0,3 százalékos arányát tekintve a csak Kanadát megelőző Magyarországéhoz hasonló ráta csupán Csehországot jellemzi, ezzel szemben Szlovákiáé például százszor magasabb.
a dél-európai országot az Egyesült Államok követi, Görögországot és Tádzsikisztánt megelőzve. E tarka rangsor is azt jelzi, nem lehet általános szabályt felvázolni, az egyes országok aranyhoz való viszonya független a fejlettségüktől, földrajzi elhelyezkedésüktől vagy a nemzetközi kereskedelemben betöltött szerepüktől. Az aranytartalék 0,3 százalékos arányát tekintve a csak Kanadát megelőző Magyarországéhoz hasonló ráta csupán Csehországot jellemzi, ezzel szemben Szlovákiáé például százszor magasabb. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.