BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiárazódik a magas marzsok miatti optimizmus

Hétfőn 4,1 százalékkal zuhant a Mol árfolyama a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), tegnap nyitás után folytatódott a lejtmenet, 2883 forinton is kötöttek üzletet. Utóbbi 1,4 százalékos mínuszt jelent, de utána megjelentek a vevők a piacon, és délutánra 0,8 százalékos pluszba fordult a kurzus.

A magyar olajpapír a hét első napján a lengyel olajvállalatokkal együtt került lejtőre. A Lotos 7, a PKN Orlen pedig 7,8 százalékot vesztett árfolyamából egyetlen nap alatt.

Az első hírek azzal magyarázták a zuhanást, hogy Oroszország újra akarja tárgyalni a gázszállítási szerződést a lengyel PGNiG-vel. Ugyan a cég árfolyama nem reagált a hírre, de az olajszektor részvényeitől szabadultak a befektetők arra a spekulációra, hogy az olajárakat is újratárgyalhatják az oroszok. A Mol kevésbé látványosan, de együtt mozgott a lengyel vállalatokkal.

„A Gazprommal kapcsolatos találgatások helyett inkább a finomítói marzsok miatt kerültek nyomás alá a papírok. Piaci információk szerint azt sem lehet kizárni, hogy egy olyan nagybefektető kezdett eladásba, amelyik nemcsak a két nagy lengyel olajcégben, hanem a régió több vállalatában, így a Molban is érdekelt” – hívta fel a figyelmet Pletser Tamás. Az Erste Befektetési Zrt. olajipari elemzője szerint a lengyel belpolitikai helyzet miatt egyre nagyobb a bizonytalanság a PKN Orlen és a Lotos körül, és ez hatással van a régiós szektortársakra is.

„A lengyel kormány részéről erősödik a nyomás, hogy gazdaságilag nem feltétlenül indokolt, ám politikailag előnyösnek vélt projek­teket finanszírozzanak a részben állami tulajdonban lévő cégek. Ilyen például egy Dánián át Norvégiá­ba vezető gázvezeték, amely el­látásbiztonsági szempontból szinte teljesen fölösleges” – tette hozzá Pletser Tamás.

A Lotosnak 53, a PKN-nek közvetlenül 27,5, közvetetten pedig 30 százalék feletti hányada van állami tulajdonban. A Mateusz Morawiecki vezette új lengyel kormány a piaci aggodalmak szerint aktívabb közreműködésre kényszerítheti az olajtársaságokat.

„A Mol esése nem jelez trendfordulót. Nagy rali volt idén az árfolyamban, amely november elején ért éves csúcsra, majd profitrealizálás következett” – fűzte hozzá Pletser Tamás.

„Az egész finomítói környezetben is volt egy korrekció. A harmadik negyedéves marzsok rendkívül jók lettek, és emiatt túlzott optimizmus épülhetett be az árfolyamokba, a marzsok csökkenésével párhuzamosan ez árazódhat most ki. A folyamat a Molt is érintette” – hangsúlyozta Boér Levente, az OTP Alapkezelő portfóliókezelője.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.