Pénz- és tőkepiac

Erőteljes üzleti növekedést könyvelhet el a Budapest Bank

2018 első félévében is az elvárásoknak megfelelően, kiegyensúlyozottan jól teljesített a Budapest Bank csoport, amely 18 százalékkal növelte mérlegfőösszegét, és az előző év azonos időszakához hasonló, 9 milliárd forint feletti konszolidált (nem auditált) adózás utáni eredményt ért el.

Az eredmény elsősorban a 2016 második féléve óta tartó üzleti növekedésnek, valamint a stabil és jó minőségű hitelportfóliónak tulajdonítható a bank közleménye szerint.

A Magyar Fejlesztési Bank tulajdonában álló Budapest Bank csoport mérlegfőösszegét az erőteljes üzleti növekedés nyomán

18 százalékkal 1146 milliárd forintra növelte a tavalyi év azonos időszakához képest.

A bankcsoport továbbra is kiegyensúlyozottan nyereséges volt 2018 első félévében, és 9,2 milliárd forintos adózott nyereséget ért el. A nyereséget főként az új hitelkihelyezések – különösen a jelzáloghitelezés, személyi kölcsönök és vállalati hitelezés terén elért – növekedése, illetve az ennek nyomán növekvő hitelportfolió eredményezte, és pozitívan befolyásolta azt a folyamatosan javuló portfólióra képzett értékvesztés csökkenése is. Az eredményt továbbra is jelentősen befolyásolta a tartósan alacsony kamatkörnyezet.

A Budapest Bank időtálló és következetesen végrehajtott stratégiájának köszönhetően 2018 első félévében is sikerrel valósította meg ambiciózus növekedési terveit, és túlteljesítette eredmény tervét. Idén is a stabil alapokra építve, a 2017-es év üzleti dinamikáját fenntartva növekedtünk tovább

– mondta el Lélfai Koppány, a Budapest Bank elnök-vezérigazgatója.

Az erőteljes üzleti növekedés nyomán a pénzintézet ügyfelekkel szembeni nettó követelésállománya (709 milliárd forint) 18 százalékkal, ügyfelekkel szembeni kötelezettségállománya pedig 28 százalékkal (808 milliárd forint) növekedett. A bankcsoport működési költségei a jelentős üzleti növekedés mellett is szinten maradtak 2018 első félévében (19 milliárd, 1 százalékos változás). A bankot továbbra is stabil likviditás és forrásellátottság jellemzi, tőkemegfelelési mutatója (15,39 százalék) a hatóság által előírt követelmények fölött van.

Fotó: Kallus György

A Budapest Bank vállalati üzletága, amely elsősorban a hazai kis- és középvállalatok kiszolgálására fókuszál, sikeresen használta ki a gazdasági konjunktúra időszakát, és a rendkívül éles árazási és kockázati verseny ellenére közel egyharmadával növelte portfolióját, megőrizve annak kiváló minőségét.

A leszerződött vállalati hitelállomány (a mikrovállalatokkal együtt, lízing nélkül) 28 százalékkal, 652 milliárd forintra nőtt, a lízingállomány pedig 27 százalékkal, 113 milliárd forintra bővült.

A mikrovállalkozásoknak 56 százalékkal több új hitelt folyósított a bank az első félévben, mint az elmúlt év hasonló időszakában. A vállalati üzletág folyószámla és lekötött betét állománya 31 százalékkal, 484 milliárd forintra nőtt. A kiemelkedő eredmények hátterében az uniós források közvetítését végző MFB Pontokban rejlő lehetőségek kiaknázása, valamint a magyar kkv-szektor mély ismerete és az ügyfelekkel való személyes kapcsolattartás állnak. Mindezeknek köszönhetően a bank továbbra is sikeres az új ügyfél akvizícióban:

az elmúlt egy évben a piacon a második legtöbb új számlát nyitotta a kkv szegmensben.

A lakossági üzletág is kiemelkedően jól teljesített: 2018 első félévében az előző év azonos időszakához képest 51 százalékkal több személyi kölcsönt, 54 százalékkal több jelzáloghitelt, valamint 40 százalékkal több autóhitelt helyezett ki a bank. A jelzáloghitelek esetében ez az eredmény jelentősen magasabb a piaci változásnál (40 százalék), míg a személyi kölcsönök terén a piaccal megegyező mértékben nőtt a bank új hitelkihelyezése.

A 2017-es üzleti fókuszterületek, a jelzálog- és személyi hitelezés mellett 2018-ban a lakossági számlanyitások terén a korábbinál erőteljesebb bővülést ért el a bank,

összesen 41 százalékkal több számlát nyitott, mint az előző év első hat hónapjában.

Ezeknek az eredményeképpen a bank lakossági bruttó hitelállománya 12 hónap alatt 4,2 százalékkal bővült, így az év első felének végén 335 milliárd forintot tett ki. A lakossági folyószámla és lekötött betétállomány az előző év azonos időszakához képest jelentősen, 16 százalékkal növekedett.

mérlegfőösszeg adózás Budapest Bank MFB
Kapcsolódó cikkek