A Mol csoport tegnap aláírta a ThyssenKrupp Industrial Solutionsszal a tiszaújvárosi poliolüzemének tervezési, beszerzési és kivitelezési szerződéseit. A városban az 1,2 milliárd eurós beruházás révén 200 munkahely jön létre. A kivitelezés év végén kezdődik, az építkezésen négyezren dolgoznak majd. Az üzem a tervek szerint 2021 második felében kezdi meg működését a tesztüzemmel és a mintagyártással. A valódi termelés csak ezután indulhat. Az évente 200 ezer tonnás kapacitású üzemmel a Mol lesz az egyetlen integrált poliolgyártó Kelet-Közép-Európában. Most Európa poliol-előállítása 1,4 millió tonnára tehető, így a Mol számottevő piaci szereplő lehet. A magyar kormány csaknem 12 milliárd forint beruházási támogatással és 28 milliárd forint adókedvezménnyel segíti a projektet. „A poliolprojektre vonatkozó végső beruházási döntés és a megvalósításhoz kapcsolódó újabb szerződések aláírása mérföldkő a 2030-ig tartó stratégiánk végrehajtásában. Az új üzem nemcsak a profitabilitásunkat erősíti, de belépő is a vegyipar újabb, még több lehetőséggel kecsegtető területeire” – mondta Hernádi Zsolt, a Mol csoport elnök-vezérigazgatója. Hozzátette, hogy a vegyipari tömeggyártás helyett a speciális termékekre koncentrálnak majd a jövőben. „Speciális termékeket és monomereket akarunk gyártani, ezek komoly beruházást is igényelnek. Emellett sok olyan, a hosszú távú stratégiánkba illeszkedő feljavító, fenntartó beruházásunk lesz, amely a hatékonyabb alapanyaggyártást segíti. Ezekkel a minőséget és a rendelkezésre állást tudjuk javítani üzemeinkben” – fűzte hozzá a Mol-vezér.
A poliol a poliuretán alapanyaga, utóbbi az olajtársaság közleménye szerint az ipar svájci bicskája: szinte mindenhol hasznosítják az építőipartól a bútorgyártáson át az autóiparig, textiliparig. A Mol előnye, hogy a poliol gyártása során a nyersolaj kitermelésétől kezdve valamennyi alapanyag a rendelkezésére áll, nem függ külső beszállítóktól. A nyersolajból a finomítókban és az olefinüzemekben propilén és hidrogén készül, melyeket az úgynevezett HPPO-egységben használnak fel. Itt a hidrogén-peroxidból propilén-oxidot készítenek, amely a poliolüzem alapanyaga. A felépülő poliolüzem termékeiből a poliuretánhab-gyártók bútorokat, autóipari, szigetelő- és csomagolóanyagokat készítenek.
„Egy személyautó belsejében nagyon sok minden poliolból készül, például a műszerfal és a kárpitozáshoz használt anyagok is, persze a megrendelőtől függő minőségben. Emellett még a bútoripari felhasználás jelentős, főleg az irodabútoroknál a felületek borításában. A beruházást korábban 2021–23-ra ígérték, a mostani döntés azt jelenti, hogy ennek az idősávnak az elejére készülnek el” – mondta el a Világgazdaság kérdésére Pletser Tamás. Az Erste olajipari elemzője szerint a poliol egy szűk piacú termék. „Abban a tekintetben kockázatos a beruházás, hogy ha átadása idején recesszió lenne, akkor hosszabb lehet a megtérülési idő. Alapesetben egy ilyen beruházásnak három-négy év alatt kellene visszahoznia az árát, ami évi 200-400 millió eurós EBITDA-t jelentene a poliolüzemben. Ez a tavalyi 2,44 milliárd dolláros, azaz nagyjából 2,1 milliárd eurós EBITDA 10-20 százaléka – tette hozzá a szakértő, aki szerint a petrolkémiai marzson tonnánként hozzávetőleg 100 eurót javíthat a poliolüzem. – Ez olyan nagy volumenű beruházás, hogy várhatóan 2021–22-ig hasonló méretű fejlesztést nem is indít a Mol. Az árfolyamba már nagyjából beépültek a polioltervek, de pontos adatok hiányában egyelőre nem lehet megítélni, milyen lehet az üzem nyereségtermelő képessége” – mutatott rá Pletser Tamás.
A Mol kurzusa tegnap 0,3 százalékkal csökkent, idén 5 százalékos mínuszban vannak az olajcég részvényei.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.