BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A patthelyzeten mind a két fél veszít

Akár húsz-harminc százalékkal is kilőhetne a Mol árfolyama, ha rendeződne az INA miatti vita, de egyelőre nem látszik a megoldás.

A Mol árfolyama tegnap délutánra 0,5 százalékkal esett, miközben a BUX stagnált, és a régiós olajcégek árfolyama is jellemzően emelkedett. Ebben szerepe lehetett annak, hogy a horvát belügyminisztérium a hét végén közölte: az Interpol végrehajtó bizottsága Horvátország javára döntött Hernádi Zsolt ügyében. Akadt azonban olyan elemző is, aki szerint a fejleménynek nincs árfolyamhatása. Az ügyben pénteken megszólalt Orbán Viktor kormányfő is, hangsúlyozva, hogy a helyzetet cégvitának és nem kormányközi kérdésnek tekinti.

„A két hír együtt nem jó a Mol számára. Egyrészt azt jelenti, hogy a horvát fél és a Mol közötti feszültség nem enyhül, másrészt azt, hogy a politikában nincs késztetés a helyzet megoldására. A patthelyzet fennmaradhat, miközben szinte mindenki veszít. Az INA-t nem fejleszti a Mol, tehát mindkét társaság veszít értékéből – mutatott rá Pletser Tamás, az Erste olajipari elemzője. Az INA kapcsán a rijekai finomító fejlesztésének, a késleltetett kokszoló megépítésének elmaradása okozhatja hosszabb távon a legnagyobb problémát. A 2020-ban életbe lépő hajózási szabályozások szerint a finomító kibocsátásának 12 százalékát adó fűtőolajat nem használhatják majd a tengerjárók. „Ezt csak nagyon alacsony áron tudják majd eladni. Azért is szükség lenne a rijekai korszerűsítésre, mert az igen kedvező iparági környezetben is csak minimális nyereséget termelt az üzem, miközben a sziszeki finomító kérdése sem rendeződött” – tette hozzá az elemző, aki szerint az ügyben még nagyobb indulatokat generálhat a washingtoni döntőbíróság következő hónapokban várható döntése. Ez az eljárás a horvát gázárszabályozásról és a privatizációs szerződés esetleges megszegéséről szól. Várakozások szerint több százmillió dollárt ítélhetnek a Molnak.

„A INA-vita számos energetikai kérdést vet fel, nem csak a két olajcégről van szó. A krki LNG-terminál finanszírozásában való magyar részvétel és a tranzitdíjak kérdése is ide sorolható. Összességében egy átfogó politikai megoldásra lenne szükség ebben a többoldalú kérdésben. Csak a rijekai finomító korszerűsítése 2-3 százalékkal növelné a Mol értékét, ha pedig minden INA-val kapcsolatos kérdés megnyugtatóan rendeződne, akkor 20-30 százalékkal is emelkedhetne a Mol kurzusa” – hangsúlyozta Pletser Tamás.

„A hét végi horvát fejlemény bizonyos értelemben semmit sem jelent azonkívül, hogy több szempontból értelmezhetetlen. Nem derül ki például, hogy milyen indíttatásból venné vissza a körözési listára Hernádi Zsoltot az Interpol, amely korábban levette onnan” – mondta a Világgazdaságnak Zamecsnik Péter ügyvéd, aki Hernádi Zsolt magyarországi jogi képviseletét látja el. Szerinte a listára való esetleges visszakerülés sem befolyásolná a Mol elnök-vezérigazgatóját abban, hogy vezetői feladatait ellássa. Az Emberi Jogok Európai Bíróságán Hernádi Zsolt egyébként magánemberként indított egy pert a horvát állam ellen, azért, mert úgy véli, hogy Zágráb megsértette emberi jogait, amikor európai elfogatóparancsot adott ki ellene. Zamecsnik Péter elmondta, hogy ebben az eljárásban nem történt fejlemény a közelmúltban, és az ilyen jellegű eljárások jellemzően több évig is eltartanak. Hernádi Zsolt neve lapzártáig nem került vissza az Interpol körözési listájára.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.