BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Még az idén megvehetnek egy olajmezőt

A Mol készpénztermelése megközelítette az éves célsáv felső értékét – derült ki a cég harmadik negyedéves gyorsjelentéséből.

Meglepetést okozott a főbb sorokon a tavalyi eredményeket és az optimista várakozásokat is felülmúló Mol a harmadik negyedéves gyorsjelentésével. A készletátértékelési hatástól tisztított, CCS EBITDA 197,4, a nettó eredmény 90 milliárd forintot ért el.

„Eleve jó negyedévre lehetett számítani, de a finomítás vártnál jobb teljesítményével a teljes CCS EBITDA is növekedett. Az utóbbihoz a fogyasztói szolgáltatások jelentős eredménye is hozzájárult. A harmadik negyedév szezonálisan erős szokott lenni az üzemanyag-értékesítésben, hiszen két nyári hónap is ebbe esik bele. Ez most jobban alakult mind a kiskereskedelemben, mind a finomításban, ahol a csökkenő árréseket a mennyiség növekedésével ellensúlyozta a társaság” – mondta Wolf Martin, a KBC Equitas elemzője, aki kiemelte, hogy a Fresh Corner-koncepció is sok pénzt hozott.

„Fontos, hogy a Mol a szabad készpénztermelés éves célértékének felső sávját közelítette meg, idén 1,1-1,3 milliárd dollárt tűzött ki maga elé, és kilenc hónap után már 1,29 milliárdot sikerült teljesítenie. A piac számított arra, hogy felfelé módosíthatják majd a célt, de ez nem történt meg. Közben a cég vezetői hangsúlyozták, hogy termelő olajmezőket akarnak a jövőben akvirálni a csökkenő hazai és horvátországi kitermelés ellensúlyozása érdekében” – mondta a Világgazdaságnak Bosnyák Zsolt, az Equilor elemzője. A szakértő szerint az, hogy a menedzsment nem módosított a célon, miközben a cég gyakorlatilag teljesítette az éves prognózist, azt jelenti, hogy nagyon jól állhat egy olajmező megvásárlásával kapcsolatos tárgyalás. „Igaz, a jelenlegi, magas olajár melletti környezetben drágának tartják az olajmezőket, de éves szinten átlagosan napi 5-6 ezer hordónyi kőolaj-egyenértékkel esik a magyar és a horvát mezők kihozatala. Az is érdekes, hogy az elmúlt negyedévekhez hasonlóan most nem tettek közzé befektetői prezentációt, miközben a héten Londonban, majd a jövő héten Budapesten találkoznak befektetőkkel. Akár ezek egyikén is bejelenthetnek egy akvizíciót” – tette hozzá az elemző. A Mol négy régióban gondolkodik: a kontinentális Európa valamelyik országában, az Északi-tenger norvég felségvizein, a Közel-Keleten vagy a FÁK-régióban. „Vélhetően nem nyitnak új operációt, hanem ott terjeszkednek, ahol már jelen vannak. Akár Norvégia lehet a befutó, mert a tavalyi növekedés is az Északi-tenger brit felségvizein lévő Catcher mezőről érkezett” – hangsúlyozta Bosnyák Zsolt. A Mol kitermelésének napi átlaga az elmúlt negyedévben 108,3 ezer hordó volt, ez az adat az elmúlt két negyedévben is csökkent. A Mol azonban közölte, hogy októberben 112 ezer hordót vár, és éves átlagban várhatóan eléri majd a 110 ezret. Ha az olajcég nem talál megfelelő akvizíciós célpontot, akkor vélhetően újra rendkívüli osztalékot kaphatnak majd a részvényesek az elemző szerint.

Az éves 2,4 milliárd dolláros CCS EBITDA-cél 83 százaléka is teljesült már, de ezen sem emelt a társaság. Bosnyák Zsolt szerint az igazi meglepetés a marzskörnyezet romlása mellett a finomítás stagnáló EBITDA-szintje volt. Egy év alatt 4,96 millió tonnáról 5,16-ra nőtt a finomított mennyiség, miközben a petrolkémiai termékekből 352 ezer után csak 345 ezer tonnát állítottak elő.

A szegmensek közül csak a gázszállítás eredménye csökkent. „Ez egy teljes egészében államilag szabályozott üzletág, ahol rövid távú kapacitástermékeket vezettek be. Így éves helyett havi és napi szállításokat is vehetnek a piaci szereplők, akik ez alapján elkezdték optimalizálni az üzletágat. Emellett a szállított mennyiség is csökkent, valamint drágult az üzemeltetéshez szükséges energia” – mondta Bosnyák Zsolt, aki szerint a Mol a 7 körüli P/E-, azaz ár/nyereség-mutatója szerint viszonylag olcsónak számít. Ennek ellenére a folyamatos régiós tőkekivonás miatt nem vár jelentős árfolyam-emelkedést az elemző.

Csökkent az OMV profitja

A harmadik negyedévben 28 százalékkal 393 millió euróra csökkent éves alapon az osztrák OMV nyeresége. Közben a cég készletátértékelési hatástól tisztított operatív eredménye 31 százalékkal 1,05 milliárd euróra emelkedett. A kitermelés eredménye a drágább olaj miatt 84 százalékkal nőtt, míg a tisztított finomítási eredmény 5 százalékkal csökkent. Az OMV napi átlagban 406 ezer hordónyi kőolajat termelt ki, ez 65 ezer hordós növekedés.

Kivezetés a luxemburgi és a londoni börzéről

Az alacsony likviditás miatt a menedzsment kezdeményezte a Mol ADR-ek kivezetését a Luxemburgi Értéktőzsdéről, valamint a londoni börze The International Order Book szegmenséről. Az ADR-ek kereskedelme ezt követően az OTC-piacra korlátozódik. | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.