BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Folytatódhat az arany ralija

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed szinte 180 fokos fordulatot tett szerdai bejelentésével, mivel visszavonta a fokozatos további kamatemelésre tett ígéretét, és jelezte, hogy a további szigorítás tekintetében türelmes lesz, a hároméves kamatemelési ciklus ezzel pedig akár véget is érhet. Jerome Powell, a Fed elnöke szerint a kamatemelés esélyei gyengültek az elmúlt hetekben mind az infláció, mind a pénzügyi stabilitás miatt, valamint egyéb okok, például a tengerentúli gazdasági lassulás következtében.

Mindez nem volt teljesen váratlan. Powell már január 10-én elmondott beszédében utalt arra, hogy a Fed rugalmas lesz a kamatpolitikában. A kijelentés már akkor igazolni látszott azokat a várakozásokat, amelyek az Egyesült Államok és a világ gazdaságáról borúsabb képet festettek. Az arany árfolyama akkor is egy fontosnak mondható szintet lépett át felfelé, 1240 dollár közelében, ahonnan aztán, némi erőgyűjtés után, tovább emelkedett. Természetesen a kockázati étvágy csökkenése is az arany árfolyamának emelkedését segítette. Ha ez a hangulat tartós marad, a sárga nemesfém ralija folytatódhat. A gazdasági növekedéssel kapcsolatos aggodalmak központi tényezővé váltak, ami az arany esetében a kurzus egyik felhajtóereje szokott lenni. A vételi oldalon állóknak az 1300-as szint fölé kerülés fontos győzelemnek számít. Ezt követően felfelé 1310, majd 1325 következhet, innen pedig 25 dolláros lépésekkel a jegyzés 1400 közelébe juthat el. Az addig vezető úton talán az 1365 közelében lévő akadály emelkedhet ki a többi közül keményebb ellenállásként. Technikai elemzési szempontból az elmúlt napok mozgása ahhoz vezetett, hogy a jegyzés kilépett a 2011 szeptemberében elért történelmi csúcstól (1921) induló csökkenő trend alól. Ha ez a következő egy-két hétben is legalább a jelenlegi szinteken marad, akkor az hosszabb távra is megerősítheti az arany árfolyam-emelkedésének potenciálját. Az eséstől több támasz is védi a jegyzést, közülük az 1280 közelében lévőt érdemes kiemelni. Rövidebb távon az 1325 közelében lévő ellenállás átlépése következhet, de ez nem feltétlenül lesz egyszerű feladat a grafikonok elemzése alapján.

A konszenzus azonban – legalábbis amit nyersanyagpiaci elemzők előrejelzései alapján a London Bullion Market Association állított össze és szerdán tett közzé – nem ad teljesen tiszta képet. Ezek szerint a nemesfémek piacán kereskedők az idén volatilis esztendőre számíthatnak, ahol talán a biztonsági öveket is érdemes bekapcsolni. Az adatok alapján az arany átlagára idén 1311,71 dollár lehet, az ezüsté 16,28, a platináé 850,71 a palládiumé 1267,68 dollár. Az előrejelzések között ugyanakkor nagyfokú eltérések vannak. A konszenzus szerint az arany árfolyama egy 325 dolláros sávban mozoghat idén, hiszen míg a legoptimistább becslés 1475 dolláros árfolyamcélról szól, a legkevésbé optimista csak 1150 dollárról. Az ezüstre vonatkozó becslések 7,25 dolláros sávban mozognak 20 dolláros optimista és 12,75 dolláros pesszimista becslések között. A platina árfolyama a várakozások szerint idén 1050 és 620 dollár között ingadozhat, a palládiumé pedig 825 dolláros sávban, 1715 dolláros és 900 dolláros szélső értékekkel.

Annak ellenére, hogy az arany átlagára mindössze 3 százalékos emelkedést mutat 2018 átlagához képest, a befektetők nagy része vár 1400 dolláros árfolyamot. Ez is azt tükrözi, hogy az Egyesült Államok gazdaságának recesszióba fordulása növekvő valószínűséggel bír, a piac volatilitása pedig nőhet a kockázatvállalási kedv csökkenése miatt. A VIX index extrém értékeknél jár, az amerikai részvénypiac pedig teljesen „maciba” fordulhat idén. Az arany piacának eladói oldala inkább arra hivatkozik, hogy az alacsony munkanélküliségi ráta és a gyorsuló bérnövekedés arra ösztönözheti a Fedet, hogy legalább kétszer mégis kamatot emeljen idén, ami visszalökheti az arany árfolyamát a tavalyi sávba, a helyettesítő terméknek, az amerikai dollárnak pedig ismét szárnyakat adhat. Az aranyhoz viszonyítva az ezüst piacán kisebb az optimizmus. A befektetők között ugyanis eltérő a „kistestvér” kezelése, továbbra sincs eldöntve ugyanis, hogy az ezüst ipari fém vagy tartalékolási eszköz. Emiatt az eladói oldalon erősen hat a gazdasági lassulás veszélye is. 2019 a várakozások szerint elsősorban az aranyé lehet, de – mivel az ezüst fundamentumai árrugalmatlanok – bizonyos javulás azért várható az arany-ezüst árfolyamhányadosban.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.