Tíz százalék alá csökkent tavaly a nem teljesítő hitelek aránya a pénzügyi szolgáltatók lakossági portfóliójában. Nagyon sok ugyanakkor a három hónapnál régebb óta nem fizető ügyfél.
Barát Mihály
2019.04.11, 06:10
Megosztom a cikket
Tovább tisztult tavaly a hitelintézeti szektor lakossági hitelportfóliója, miután
mintegy 16 százalékkal, 923 milliárd forintra csökkent tavaly a háztartások nem teljesítő kölcsöneinek állománya
– derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. Az állomány zsugorodása nyomán érezhetően esett az ilyen hitelek aránya is: december végén 9,8 százalékot ért el, szemben az egy évvel korábbi 12,5-del.
Az MNB adatai szerint ugyanakkor a nem teljesítő állomány döntő részét változatlanul a 90 napon túli elmaradásban lévő hitelek adják: a mennyiségük ugyan dinamikusan esett – 18,9 százalékkal, 684 milliárd forintra –, de
a teljes portfólióhoz viszonyított arányuk még így is 7,3 százalék volt az év végén.
Fotó: Shutterstock
Ennek azért nagy a jelentősége, mert a három hónapnál régebben nem fizető adósoknál már viszonylag kicsi az esélye annak, hogy utolérik magukat, és ismét rendben törlesztik tovább a hitelüket.
Az ingatlan fedezete mellett nyújtott kölcsönöknél hasonló a helyzet, mint a teljes lakossági piacon: itt a nem teljesítő hitelek aránya 9,6 százalékot ért el 2018 decemberében, szemben a 2017 végi 12,4-del. Emellett a lakáscélú és szabad felhasználású jelzáloghitelek 6,6 százaléka volt három hónapon túli elmaradásban december végén – nagyjából 350 milliárdos állománnyal –, ami látványos javulás az egy évvel korábban kimutatott 9,1 százalékhoz képest.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Ne maradjon le a Világgazdaság híreiről, olvassa őket mindennap!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.