BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tisztul a lakossági portfólió

Tíz százalék alá csökkent tavaly a nem teljesítő hitelek aránya a pénzügyi szolgáltatók lakossági portfóliójában. Nagyon sok ugyanakkor a három hónapnál régebb óta nem fizető ügyfél.

Tovább tisztult tavaly a hitelintézeti szektor lakossági hitelportfóliója, miután mintegy 16 százalékkal, 923 milliárd forintra csökkent tavaly a háztartások nem teljesítő kölcsöneinek állománya – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. Az állomány zsugorodása nyomán érezhetően esett az ilyen hitelek aránya is: december végén 9,8 százalékot ért el, szemben az egy évvel korábbi 12,5-del.

Az MNB adatai szerint ugyanakkor a nem teljesítő állomány döntő részét változatlanul a 90 napon túli elmaradásban lévő hitelek adják: a mennyiségük ugyan dinamikusan esett – 18,9 százalékkal, 684 milliárd forintra –, de a teljes portfólióhoz viszonyított arányuk még így is 7,3 százalék volt az év végén. Ennek azért nagy a jelentősége, mert a három hónapnál régebben nem fizető adósoknál már viszonylag kicsi az esélye annak, hogy utolérik magukat, és ismét rendben törlesztik tovább a hitelüket.

Az ingatlan fedezete mellett nyújtott kölcsönöknél hasonló a helyzet, mint a teljes lakossági piacon: itt a nem teljesítő hitelek aránya 9,6 százalékot ért el 2018 decemberében, szemben a 2017 végi 12,4-del. Emellett a lakáscélú és szabad felhasználású jelzáloghitelek 6,6 százaléka volt három hónapon túli elmaradásban december végén – nagyjából 350 milliárdos állománnyal –, ami látványos javulás az egy évvel korábban kimutatott 9,1 százalékhoz képest.

Átstrukturált hitelekből december végén 480 milliárd forintnyit tartott nyilván a háztartásoknál a jegybank, 14,3 százalékkal kevesebbet a 2017 véginél. Az átütemezett, illetve újratárgyalt kölcsönszerződésekkel rendelkező háztartások nagyobb része ugyanakkor visszaeső – vagyis egy idő után az új vállalásait sem tudja teljesíteni –, az átstrukturált háztartási hitelek 70 százaléka a nem teljesítő kategóriába tartozik.

A hitelintézeti portfólió minősége viszont nemcsak a háztartásoknál, hanem a teljes piacon is látványosan javult tavaly: az MNB adatai szerint az érintett állomány 1611 milliárd forintot ért el december végén, vagyis 20,8 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbi értékénél. Ennek megfelelően viszont – az előzetes adatok szerint – a nem teljesítő hitelek összesített aránya is csökkent: 5,4 százalékra esett vissza a 2017 decemberére kimutatott 6,2-ről.

Kevesebb a visszavett ingatlan

A múlt évben 6227, jelzáloghitel fedezeteként szolgáló lakóingatlant értékesítettek a kölcsön nem fizetése miatt Magyarországon, 42,7 százalékkal kevesebbet a 2017-es 10 865-nél. (A lakások 13,2 százaléka volt budapesti.) Jelentősen nőtt ugyanakkor a hitelintézetek által kényszerértékesített lakóingatlanok száma és aránya: a 2785 lakás a teljes mennyiség 44,7 százalékát adta 2018-ban, miközben a megelőző évben a bankok által eladott 2318 lakóingatlan 21,3 százalékos arányt képviselt.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.