Az első negyedévben is folytatódott a növekedés a lakossági hitelpiacon: mind a lakáscélú, mind a fogyasztási hiteleknél dinamikus volt a bővülés – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. Az MNB statisztikái szerint a fogyasztási és lakáshitelek új szerződéseinek értéke 377,1 milliárd forintot ért el ez év januárja és márciusa között, ami 25,2 százalékkal több az egy évvel korábbinál. Az új kihelyezések nagyobb részét változatlanul a lakáscélú kölcsönök adták: ezekből 201,1 milliárd forintnyit vettek fel az ügyfelek, 18,5 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Bár a növekedés üteme már elmaradt a korábbi években megszokottól, az átlagosan 67 milliárdos havi kihelyezés az év elején igen figyelemreméltó teljesítmény.
A fogyasztási hiteleknél már jóval gyorsabb, 33,9 százalékos éves bővülést mutatott ki az MNB, ami – a folyószámlahiteleket nem számítva – 176 milliárd forintos kihelyezett mennyiség. A fogyasztási hitelek területén – ahogy az az elmúlt években már megszokottá vált – a személyi kölcsönök jelentik a fő húzóerőt: ezekből három hónap leforgása alatt 125,5 milliárd forintnyit vett fel a lakosság, 37,4 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Figyelemre méltó emellett, hogy ennél a termékcsoportnál új kihelyezési rekord is született márciusban, hiszen az újonnan kötött szerződések összértéke elérte a 49 milliárd forintot. A piac növekedését hűen tükrözi, hogy három évvel ezelőtt még a teljes első negyedévben is csak 40,9 milliárd forintnyi személyi kölcsönt vettek fel a háztartások Magyarországon.
Szintén a korábbi trendek folytatódása figyelhető meg a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél: itt a kihelyezett mennyiség 14,4 milliárd forintot tett ki három hónap alatt, ami bő egymilliárdos – 8,3 százalékos – növekedés 2018 hasonló időszakához képest. A folyószámlahitelekért szintén nem kapkodnak a lakossági ügyfelek: az első három hónapban igénybe vett hitelkeretek összege 2,5 százalékkal csökkent az előző évhez képest, és már a 900 milliárd forintot sem érte el.
A folyamatosan erősödő hitelfelvételi kedv hatása látszik az MNB állományi adatain is: ezek szerint a lakossági hitelek mennyisége március végén már meghaladta a 6200 milliárd forintot, ez 7,7 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Az állomány emelkedése a lakáshiteleknél volt gyorsabb ütemű: itt a március végén regisztrált mennyiség – 11,1 százalékos éves bővülés után – megközelítette a 3400 milliárd forintot. Lassabb ütemben ugyan, de nőtt a kimutatott állomány a fogyasztási hiteleknél is: a 2370 milliárdos március végi mennyiség nagyjából 4 százalékos emelkedést takar.
A szerződések értéke
25,2
százalékkal több az egy évvel korábbinál
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.