Pénz- és tőkepiac

Tovább nő a céges hitelállomány

Több mint hétéves csúcsra, 7600 milliárd forint fölé emelkedett a vállalatok hitelállománya március végére. Kissé csökkent a portfólióban az éven belüli kölcsönök aránya, miközben tovább nőtt a feldolgozóipari cégek részesedése a piacon.

Majdnem pontosan 15 százalékkal, 7628,3 milliárd forintra – egyben több mint hétéves csúcsra – emelkedett a március végéig tartó egy év alatt a nem pénzügyi tevékenységet folytató vállalatok hitelállománya Magyarországon – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.

A jegybanki statisztikák szerint kissé csökkent az éven belüli lejáratú kölcsönök aránya a portfólión belül: a harmadik hónap végén 27,6 százalékot ért el, szemben az egy évvel korábbi 28,6-del. Eközben az egy és öt év közötti lejáratú kölcsönöknél kisebb mértékű emelkedést mutatott ki az MNB, míg az öt éven túli lejáratú hitelek súlya minimálisan – 45,3-ről 44,5 százalékra – csökkent a céges hitelportfólióban.

Ami az ágazati megoszlást illeti, a jegybank számsorai szerint tovább növekedett a feldolgozóipari cégek részesedése a vállalati hiteleknél: a teljes állomány alapján számolt súlyuk 24,2 százalékra emelkedett március végére az egy évvel korábbi 22,7-ről. Eközben a hitelpiaci részesedésük alapján legnagyobb ágazatok súlya csökkent valamelyest: az ingatlanügyeknél 0,8 százalékponttal, 18,7 százalékra esett a kimutatott arány, míg a kereskedelemnél és a gépjárműjavításnál 17,7-ről 17,5 százalékra olvadt. Mérséklődött emellett az építőipar és a mezőgazdaság részesedése is, ám kiugró mértékű elmozdulások egyik ágazatnál sem történtek 2018 márciusához képest.

Az új kihelyezéseknél vegyesen alakult a kép az első negyedévben. A szezonálisan igazított, a legfeljebb egyéves kamatperiódusú hitelekre vonatkozó statisztikák szerint forintkölcsönökből – a folyószámlahiteleket nem számítva – valamivel több mint 508 milliárdnyit vettek fel a vállalatok 2019 első három hónapjában, ami 24,9 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál.

Az euróhiteleknél viszont több mint másfélszeresére, 193,4 milliárd forintra emelkedett a kihelyezett mennyiség. Az igénybe vett folyószámlahitelek volumene szintén emelkedett az első negyedévben: a forintban nyújtott konstrukcióknál 20,9 százalékos bővülést mutatnak az MNB adatai éves alapon, míg az euróhiteleknél 5 százaléknyit.

Nyilatkozni kell a tulajdonosokról

Minden üzleti kapcsolattal rendelkező jogi személynek vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetnek minősülő ügyfél képviselőjének kötelezően nyilatkoznia kell a jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet tényleges tulajdonosáról és a kapcsolódó adatokról – hívta fel a figyelmet az OTP Bank. Hozzátették: a nyilatkozattétel határideje 2019. június 26., így már csak bő egy hónapjuk maradt az ügyfeleknek, hogy a kötelező nyilatkozatot megtegyék. A határidő betartása azért fontos – emelték

ki –, mert az OTP Bank a vonatkozó jogszabályi rendelkezések szerint köteles megtagadni az érintett ügyfél megbízásainak teljesítését, ha a megfelelően kitöltött nyilatkozat nem érkezik be a jelzett határidőig a számlavezető fiókba vagy a banki kapcsolattartóhoz. | VG

 

Ezek is érdekelhetik