BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felkészíti a piacot a kamatvágásra a Fed

Egyre nagyobb valószínűséggel árazzák a piacok, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed még idén ismét lazításra kényszerül. A szakértői forgatókönyvekben már négy kamatvágás és a jelenleginél is gyengébb zöldhasú szerepel.

Az euró amerikai dollárral szembeni árfolyama figye­lemre méltó fordulatot vett a hét elején. A jegyzés hétfőn 1,1240-nél zárt, de járt 1,1260-nél is. Előző héten pénteken 1,1167 volt a zárás. A mozgás háttere, hogy James Bullard beszédéből a befektetők olyan következtetéseket vontak le, amelyek szerint a Fed még az idén, akár két alkalommal is kamatot csökkenthet. A jegybank szerepét betöltő intézmény vezető tisztségviselője, aki a Szövetségi Nyílt Piaci Bizottságnak (FOMC) szavazati joggal rendelkező tagja, azt mondta, hogy az alapkamatszint helytelenül magas. Jóllehet Bullard „galamblelkű” a kamatemelések tekintetében, azonban az első vezető Fed-tisztségviselő, aki nyíltan emlegeti a csökkentés lehetőségét. A Fed szigorítást mutató álláspontja először januárban lazult, amikor az elnök jelezte, hogy a kamatemeléseket szüneteltetik, és várakozó álláspontra helyezkednek. Ám több piaci indikátor abba az irányba mutatott, hogy az Egyesült Államok gazdasága jó eséllyel fordul ismét recesszióba az idei év végén vagy a következő esztendő első felében. A várakozásokat az amerikai kormányzat azon intézkedése is fűtötte, amellyel a kereskedelmi háborúban újabb frontot nyit Mexikóval szemben. Miközben a korábban nyilatkozó Fed-kormányzók eltérően üzentek a kamatok várható alakulásának tekintetében, addig hétfői beszédében Bullard azt is nyíltan említette, hogy nemsokára alacsonyabb kamatokra lehet szükség, okként a vámháborút, a világgazdaság romló növekedési kilátásait és azt sorolta fel, hogy az amerikai gazdaságból hiányzik az inflációs nyomás.

A kommentár hatására az inflációs várakozásokra leginkább érzékeny 2 éves amerikai kötvényhozam 7 bázispontos csökkenéssel 1,86 százalékra esett, miközben pár hónappal ezelőtt még 2,5 százalék közelében volt, múlt novemberben pedig 3 százalék közelében láthattuk. Ez utóbbi csökkenés a legnagyobb 2008 októbere óta. A 10 éves hozam 2 százalék közelébe esett, 2017 közepe óta először. A Fed-alapkamatra kötött határidős kontraktusokból visszaszámolva a kereskedők immár 50 százaléknál nagyobb valószínűséget adnak annak, hogy az Egyesült Államokban már idén júliusban megtörténhet az első kamatvágás. A következő csökkentés esélye idén szeptemberre a legnagyobb, 46,4 százalékos valószínűséggel, a második idei csökkentés lehetősége tehát még nem vert olyan mély gyökeret. A Bloomberg adatai szerint a kamatderivatívák alapján a helyzet nem pusztán azt tükrözi, hogy a Fed nem tudja szinten tartani a kamatokat idén, hanem azt is, hogy az idei négy kamatvágás valószínűsége is már 15 százalékra emelkedett.

A nagy amerikai befektetési bankok közül a J. P. Morgan 43 százalékos valószínűséget ad annak, hogy az idén két kamatcsökkentésnek is tanúi lehetünk. Véleményük szerint az első szeptemberben, a második decemberben következhet be. A Morgan Stanley szerint az Egyesült Államok 2007 óta megrajzolható gazdasági növekedésének ciklusa az expanzív fázisból a lejtmenetbe jutott, amire egyébként a hétfőn megjelent, feldolgozóipari aktivitást mérő mutató csalódást keltő értéke is utalt.

Keddi beszédében Jerome Powell Fed-elnök szintén utalt a kamatcsökkentés lehetőségére, amikor a gazdasági növekedés és a kereskedelmi háború kockázatairól beszélt. Azt mondta, hogy a Fed a megfelelő módon fog reagálni arra, ami a gazdasági növekedés tekintetében ellenszelet generál, valamint hogy közelről figyelemmel kísérik a kereskedelmi viták fejleményeit. Úgy tűnik, egy újabb eltolódás indult a Fed álláspontjában. A kommunikáció abba az irányba változik, hogy a piacot felkészítse legalább egy idei kamatcsökkentésre.

Az Investing.com adatai szerint a határidős spekulatív nettó vételi pozíciók terén az euró esetében, a május 31-i adatok fényében az látszik, hogy az állomány alakulása helyi minimumot ért el május közepén (a long és a short állományok egyenlege mínusz 107 ezer kontraktus), sőt kicsit csökkent (mínusz 99 ezer kontraktus). 2009 óta a mélypont mínusz 221 ezer volt, leginkább pedig 2018 áprilisában szerette a piac az eurót a dollárral szemben. Ekkor 147 ezer volt a határidős nettó nyitott vételi pozíciók száma.

A technikai kép alapján az euró-dollár keresztárfolyam még nem tudta átlépni a zárásban a fontosnak számító ellenállást 1,1256 közelében, 1,13 közelébe felszáguldott, majd onnan visszapattant. Ez nagyjából annak a csökkenő trendvonalnak a tesztelése, amely 2018. szeptember vége óta kíséri lefelé a jegyzést. Ha kilépne a trend alól, akkor 1,1322 lehet a következő akadály, majd a 200 napos mozgóátlag következik 1,1367-nél, támasz pedig 1,1214 közelében épül. Hosszabb távon 1,08 helyett 1,1430, esetleg 1,1560 kerülhet a célkeresztbe.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.