BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Négyötödnél az érintőkártyák

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A Magyarországon kibocsátott bankkártyák 80 százaléka alkalmas az érintéses fizetésre – derül ki a jegybank adataiból. A kártyás vásárlások száma és értéke is több mint egyötödével nőtt az első negyedévben.

Az érintőkártyák aránya 80 százalék fölé nőtt a magyarországi piacon az első negyedév végére, miután számuk a márciusig tartó egy év alatt 12 százalékkal 7,552 millióra emelkedett – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) első negyedéves pénzforgalmi adataiból.

Az érintőkártyák számának és arányának gyors ütemű emelkedése is hozzájárulhatott ahhoz, hogy a kereskedőknél végrehajtott vásárlási tranzakciók számában és értékében ismét nagyon jelentős növekedést mért az MNB. A jegybanki statisztika szerint a hazai kibocsátású bankkártyákkal végrehajtott vásárlási műveletek értéke 21,6 százalékkal emelkedett az első negyedévben 2018 azonos időszakához képest, és megközelítette az 1425 milliárd forintot, a tranzakciók száma 21,3 százalékkal 202 millióra nőtt. Ezen belül is – tették hozzá – kiemelkedő bővülést mutatott a kártya fizikai jelenlétét nem igénylő internetes vásárlási forgalom: darabszámban 28, értékben pedig 35 százalékkal nőtt. Mindezeken túl tovább emelkedett az érintőkártyákkal végzett tranzakciók súlya is: arányuk a fizikai elfogadóhelyeken történt kártyás vásárlásokon belül 90,6 százalékos szinten alakult, ami 7,4 százalékpontos növekedés az előző év azonos időszakához képest.

A hazai pénzforgalmi szolgáltatók fizetésikártya-elfogadói hálózatában csekély mértékben ugyan, de csökkent a fizikai kereskedői elfogadóhelyek és az elfogadóhelyeken üzemelő POS-terminálok száma, 2018 végéhez képest csaknem 2 ezerrel kevesebb elfogadóhely és 435 darabbal kevesebb – valamivel több, mint 144 ezer – készülék állt a vásárlók rendelkezésére 2019 első negyedévének végén. (Éves összehasonlításban ugyanakkor még így is 5,5 százalékos a növekedés.) Az MNB közleménye rámutat, hogy 2016 harmadik negyedéve óta először csökkent az internetes elfogadóhelyek száma is, az előző negyedév végéhez képest 298-cal lett kevesebb. Mindezek mellett azonban újfent bővülés volt tapasztalható az érintéses fizetést lehetővé tevő POS-termináloknál, az 1,2 százalékos növekedés eredményeként 2019 első negyedévének végén számuk meghaladta a 125 ezret, arányuk pedig az összes terminálon belül a 87 százalékot.

Közel kilencmillió netbanki szerződés

Március végén meghaladta a 8,91 milliót a Magyarországon érvényben lévő, folyószámlákhoz kapcsolódó internetbanki szerződések száma, ami 3,3 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest. Ezzel a netbanki eléréssel is rendelkező folyószámlák aránya már 83,9 százalék fölé nőtt – 2018 márciusában még 81,9 százalék volt. | VG

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.