Hol van már a 2011–2012-es aranyláz, amikor orosz hátterű brókercégek akár aranyban is nyilvántartották a devizákban nem bízó ügyfelek betétjét. A magyar vidéken meg biztosítási ügynökök házaltak mesebeli befektetésekkel. Jóval szelídebb most az aranypiac. Mégis érdekes, mert olyan megbízható, hagyományosnak mondható befektetés, amiről még a konyhában a nagymamával is lehet egy jót beszélgetni. És akárhányszor akármilyen mélyre temetik is a modern idők nevében az ódivatú aranyat, a kockázatkerülés újra és újra ráirányítja a figyelmet. Különösen olyankor, ha a technikai indikátorok és a fundamentális megfontolások egy irányba mutatnak.
Izgalmas most a technikai kép, hiszen hosszú hetek gyengélkedése után látványos kitörést mutatott az 1280 dolláros szintekről megindult aranyárfolyam, és a csökkenő trendvonalat is szépen áttörte. Innen már egyértelműen az 1350 dollár lehet a célár – vélekedett Cinkotai Norbert, a KBC Equitas vezető elemzője. A szakértő szerint hosszabb távon ennek a szintnek nagyon fontos a szerepe, mivel egy többéves ellenállás alapja. Az lenne igazán jó hír, ha át tudná vinni ezt a szintet az árfolyam, és megindulhatna az 1550 dollár irányába. Ami azért még kedvező esetben is odébb van, de egy formálódó fülescsésze-alakzat a technikai ábrán vagy az MACD indikátor (mozgó átlag konvergencia-divergencia elemzés) vételi jelzése akár segíthet is. Trendfordító technikai alakzat, az úgynevezett csökkenő ék rajzolódott ki az arany grafikonján, vagyis a mostani kitörést érdemes komolyan venni – mondta Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője. Bár szerinte most egy negatív korrekció várható, ám ennek az alját érdemes figyelni, mert ha 1300 dollár fölött marad a jegyzés, akkor hosszabb távon is emelkedő lehet a trend. Fölfelé tekintve előbb az 1342 dolláros ellenállás lehet fontos, utána pedig, már féléves távlatban az 1400 dolláros lélektani szint kerülhet képbe.
Varga Zoltán szerint a technikai megfontolások mellett kisebb részben a dollárgyengülés segíti az arany emelkedését, nagyobb részben pedig a befektetők kockázatkerülő magatartása.
Javuló fundamentumokat lát a KBC elemzője is. A Fed látványos fordulatot hajtott végre, igaz, egyelőre még csak a kommunikációban, de hamarosan a tettek mezejére léphetnek az amerikai jegybankárok. Legalábbis erre utalnak a friss nyilatkozatok. Más szóval küszöbön áll a tengerentúli lazítás. Kevésbé látványos módon, de az Európai Központi Bank is a lazítás felé kacsingat, persze szokás szerint jóval visszafogottabb a kommunikáció. Az is fontos körülmény, hogy a borongós gazdasági kilátások, összekapcsolódva a monetáris politikai reakciókkal, a korábbinál jóval alacsonyabb hozamkörnyezetet okoznak. Ugyan a tengerentúli jelentési szezon a vártnál kicsivel jobb lett, de összességében azért romló pályán maradt az amerikai cégek eredménytermelése. A kereskedelmi háborúval kapcsolatos ügyek sincsenek még megnyugtatóan lezárva, bármikor újabb negatív fordulatot vehetnek a folyamatok.
Mindezen fundamentális körülmények az arany malmára hajtják a vizet, a mostani technikai kép mellett újra vonzó befektetés lehet a nemesfém. Jó eséllyel negyedszerre is tesztelheti a kurzus az 1350 dollár körüli ellenállási zónát, és áttörés esetén akár év végéig is kitarthat a pozitív hangulat az aranypiacon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.