Az I/B/E/S Refinitiv felmérése szerint az európai STOXX 600 indexben szereplő vállalatok 0,8 százalékos nyereségnövekedést érhettek el a második negyedévben éves alapon. A hír semlegesnek számítana, ha egy héttel ezelőtt ugyanez a konszenzus nem 1,8 százalékos bővülésről szólt volna, két hónapja pedig még 3,6 százalékon állt a mutató. Azt is figyelembe kell venni, hogy a tavalyi második negyedév rekordszámba menően jól sikerült: akkor a vállalati nyereségek 9,7 százalékkal nőttek éves összehasonlításban. Az idei első negyedév már csökkenéssel indult: 2 százalékkal alacsonyabb volt a várt eredmény 2018 első negyedévéhez képest.
Az aggodalmak érthetők, a makrogazdasági lassulás mellett a vállalati szektor is vészjeleket küld.
A hét elején a német vegyipari óriás, a BASF egész évre vonatkozó profitfigyelmeztetése borzolta a kedélyeket, a vállalat hét hónapon belül másodszor csökkentette árbevétel- és eredmény-előrejelzését. A Barclays stratégája, Emmanuel Cau szerint különösen a ciklikus szektorok és a növekedési iparágak esetében indokolt az óvatosság, mert a vártnál is rosszabb számok jöhetnek. Véleménye szerint bár a laza monetáris politika némi támogatást nyújt a részvényeknek, konkrét eredményeket nem lát. Szerinte az európai befektetők túl optimisták, hiszen a STOXX 600 majdnem éves maximumán kezdte meg a gyorsjelentési szezont. A jövő héten megindul a dömping, és 44 vállalat teszi közzé negyedéves jelentését.
A Refinitiv konszenzusa azt mutatja, hogy szektoronként eltérők a kilátások, főként az alapanyaggyártók majdnem 30 százalékos nyereségcsökkenése és a technológiai szektor visszaesése húzza le az átlagot.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.