BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy ütemben vásárolják az aranyat a jegybankok

Azok számára, akik technikai elemzés segítségével követik az arany árfolyammozgását, az árfolyam július második felében erős vételi jelzést adott, hiszen az 1347 dollárnál húzódó ellenállás áttörésével egy hatéves konszolidációs bázis kialakítását zárta le. Azt is állíthatjuk, hogy az árfolyamgrafikonok elemzése alapján a jegyzés a bikapiac területére lépett, vagyis a következő időszakban az emelkedés lehet a meghatározó. A drágulás hátterében a gazdasági fundamentumok oldaláról elsősorban az emelhető ki, hogy az amerikai dollár – mint helyettesítő pénzügyi eszköz – oldalán a jegybanki politikában változás állt be. A Fed szerdán, tíz esztendő után újra 25 bázisponttal csökkentette a kamatot. A vártnál gyengébb lépés és a bizonytalanságot fokozó, de relatíve héja sajtótájékoztató nyomán az arany jegyzése lefelé korrigált.

A nemesfém piacát közép- és hosszú távon egyéb tényezők is alakítják. A jegybankok oldaláról nemcsak a fennmaradó, globálisan igen laza monetáris politika kedvező az arany számára, hanem az is, hogy a világon számos központi bank egyre bizalmatlanabbá válik az amerikai dollárral szemben, részben a felsejlő újabb recessziós fázis, részben pedig az egyre kellemetlenebb amerikai adóssághelyzet miatt.

Az Arany Világtanács (World Gold Council, WGC) 39 jegybank között végzett korábbi felmérése szerint a válaszadók 39 százaléka várja azt, hogy a globális tartalékokban fokozatosan csökken az amerikai dollár részesedése. A többség az arany szintjének fennmaradására számít, míg 20 százalék arra, hogy az arany hányada meghaladja a 11 százalékos szintet. Az arány növekedését várók azzal érvelnek, hogy az arany puffer lehet a fizetésimérleg-válságok esetére, de a devizaárfolyam-politika és egyéb monetáris politikai megfontolások is az arany felé fordulást eredményezhetik. A kutatás alapján arra lehetett következtetni, hogy a jegybanki vásárlások folytatódnak, és a várakozások beigazolódtak. A WGC tegnap megjelent adatai szerint a központi bankok 15,7 milliárd dollár értékben vásároltak aranyat 2019 első felében, azaz 374 tonnát, ez a legnagyobb közintézmény által vásárolt mennyiség, amióta az adatokat rögzítik. Idén ezek az intézmények adták a teljes kereslet mintegy hatodát. A jelenség tavaly kezdődött, amikor a vásárlások volumene a legnagyobb volt azóta, hogy a világ, még 1971-ben, letért az aranystandard rendszeréről. Az arany irányába történő elmozdulást legutóbb az is mutatta, hogy a múlt héten az Európai Központi Bank megszüntette azt a megállapodást, amely a devizaövezet jegybankjai számára korlátozta az aranyeladásokat, mivel időközben az intézmények nettó vevőkké váltak.

A kereslet átlagosan 8 százalékkal nőtt az idei második negyedévben, és elérte az 1123 tonnát. A jegybankok mellett a növekedés fő motorjai az aranyfedezetű ETF-ek voltak. Az általuk tartott készlet 67,2 tonnával 2548 tonnára nőtt, ez hatéves csúcs.

A keresletet támogatta az is, hogy az indiai ékszerpiac magára talált a második negyedévben, így a növekedés ebben a szegmensben 12 százalékos lett, és a forgalom 168,6 tonnára nőtt. Az is megfigyelhető azonban, hogy az unciánkénti 1400 dolláros árfolyamszint átlépése után a kereslet némileg lanyhult. Miközben tehát a Fed „galamb” irányba fordulása meghatározó hajtóereje volt az áremelkedésnek, az utóbbit az is megalapozta, hogy a kereslet az idei első fél évben hároméves csúcsra emelkedett, főleg a jegybanki vásárlásoktól hajtva. Az is figyelemre méltó, hogy a Britanniában jegyzett alapok vásárolták értékben a tőzsdén jegyzett aranytermékek háromnegyedét. Ez a megegyezés nélküli kilépés egyre fenyegetőbb veszélye és a font leértékelődése elleni egyfajta fedezeti ügyletként fogható fel. A WGC szerint a német aranyfedezetű ETF-vásárlásokat a gyenge feldolgozóipari teljesítmény (recessziótól való félelem) és az amerikai–kínai kereskedelmi háború fejleményei miatti aggodalom is emelte.

A laza monetáris politika és a geopolitikai kockázatok – a Brexit, Irán, a kereskedelmi háború – várhatóan fenntartják az arany iránti jegybanki keresletet a tartalékok további diverzifikálása érdekében, de a magánbefektetői vásárlásokat is az aranyfedezetű ETF-ek piacán, amit az árfolyam emelkedése valamelyest természetesen fékezhet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.